E160a, E160a(i), E160a(ii) neboli Karoteny, Směsi karotenů, Beta karoteny – Mrkvové potravinové aditivum známé od roku 1831!

Karoten náhodou objevil v mrkvi pan Wackenroder již v roce 1831. Získal jej v malých rubínově červených vločkách rozpustných v éteru.

Hlavní důležité body o barvivu E160a(i)(ii) – Karotenech:
·         Jsou vhodné pro děti
·         V doporučeném množství jsou zdravé
·         Najdeme je přirozeně v oranžovém ovoci a zelenině
·         Karotenům není potřeba se vyhýbat

Výroba E160a

Karoten se připravuje synteticky nebo získává z přírodních zdrojů. Syntetický karoten se vyskytuje jako červené krystaly či prášek. Získává se rozpouštěním z mrkve, sladkých brambor a dalších jedlých rostlin a následným čištěním.

Karoten není rozpustný ve vodě a jeho zářivě oranžová barva má tendence na světle blednout.

Přírodní karoten nenajdeme jen v mrkvi, ale také v mnoha dalších druzích ovoce a zeleniny – hub (např. liškách), ale i ve sladkých bramborách, dýních, pomerančích a melounu. Zodpovědné jsou ale i například za oranžové barvy v suchých listech.

Na co se Karoteny používají?

Karoten je oranžové či žluté barvivo, které se používá jako přísada do jídel právě pro přidání oranžové/žluté barvy. Přidává se do másla, margarínů, sýrů, náplní do koláčů, pudinků, jogurtů, těstovin, nudlí, dezertů, ovocných džusů …

Je přísada E160a zdravá?

Nejsou známy žádné vedlejší účinky v koncentracích používaných v potravinách. Opravdu vysoká koncentrace způsobuje žluté zabarvení kůže. Protože je karoten zdrojem vitamínu A, vysoké koncentrace způsobí příznaky toxicity vitamínu A.

Využití karotenů z ovoce a zeleniny v těle zvýšíme, pokud je jíme s tukem, protože karoteny jsou právě v tucích rozpustné.

Použití v EU vs. USA vs. Svět

Karoten jako potravinové barvivo je povolený všude ve světě.

V USA je karoten osvobozen od certifikace a lze jej bezpečně používat k barvení potravin, léků (včetně léků na oční okolí, obecně k barvení kosmetiky.

V EU jsou karoten také povoleny. Denní dávka pro E160a – Karoten je stanovena na 5mg/kg váhy těla. Pro E160a(i) a E160a(ii) nebyla stanovena žádná doporučená denní dávka.

Použité zdroje

E160a: Carotenes, http://www.food-info.net
E160a, https://www.ivyroses.com
Carotenes, https://iacmcolor.org
Carotene, https://en.wikipedia.org