Test teflonových pánví: stále jsou tak dobré? (recenze & zkušenosti)

Teflon je materiál, který je velice oblíbený pro svou nepřilnavost.

Když byl objeven, způsobil doslova revoluci ve výrobě pánví a dalšího kuchyňského náčiní.

Proč jsou teflonové pánve tolik oblíbené a jaké mají vlastnosti?

Které typy pánví z teflonu se využívají nejčastěji  a které si představíme v naší recenzi?

O teflonu se říká, že může být zdraví škodlivý. Ale platí to tak ve všech případech?

Tato recenze teflonových pánví poodhalí, jaké jsou vlastnosti materiálu i to, proč je stále hojně využívaný.

Která z pánví si u uživatelů vede nejlépe?

KitchenAid 25 cm

Jako první si představíme univerzální pánev klasického tvaru o průměru 25 centimetrů.

Jedná se o velice elegantní nerezovou pánev s teflonovým povrchem, která se vyznačuje lehkostí a odolností zároveň.

Leštěná nerezová ocel je přiznaná na vnější straně pánve, zatímco plocha určená ke smažení je potažena černým teflonovým povrchem.

Tělo pánve je tvořeno z hliníkového jádra, které skvěle vede teplo. Vnitřek a povrch pánve je z teflonu, který neobsahuje škodlivé látky PFOA, jež jsou označovány za zdraví škodlivé.

Můžete ji používat bez strachu z toho, že by se škodlivé látky dostaly do vašich pokrmů.

Designově zajímavá rukojeť je tepelně odizolovaná, takže se při vaření nespálíte.

Ideální pánev do trouby i na indukci

Jak už bylo uvedeno na začátku, tato pánev je univerzální a usmažíte na ní jak řízky, steaky či zeleninové směsi, tak lívance, palačinky nebo vaječné omelety.

Vysoce nepřilnavý povrch zajistí snadnou přípravu pro všechny typy pokrmů, pánev navíc rychle a rovnoměrně vede teplo, takže bude příprava rychlá a tím i ekonomicky šetrná.

Boky pánve jsou tvarově uzpůsobeny tomu, aby se z ní jídlo snadno vyndávalo.

K ohřevu lze použít klasický elektrický sporák, sklokeramiku, plyn i indukci a pánvi nevadí ani trouba, a to až do 260 °C, což svědčí o vysoké odolnosti pánve. V troubě se však zahřívá i rukojeť, a proto je třeba použít při manipulaci s ní chňapky nebo utěrku.

Co se týče údržby, nerezovou pánev můžete mýt bez problému v myčce.

Výrobce:KitchenAid
Poklice:Ne
Povrchová úprava:Teflon
Typy ohřevu:Všechny včetně trouby (do 260°C)
Mytí v myčce:Ano
VýhodyNevýhody
Nepřilnavý povrchV troubě se rukojeť zahřívá
Mytí v myčceVyšší cena
Kvalitní nerez
Atraktivní design

Hard Anodized KitchenAid 24 cm

Další pánví z této recenze je o něco menší model, který má průměr 24 centimetrů. Tělo této  pánve nemá nerezovou úpravu z oceli, ale je tvořeno hliníkem, který je díky technice eloxování odolný vůči oxidaci.

Eloxace je technologie využívaná i v leteckém či automobilovém průmyslu a kromě dlouhé životnosti a vysoké odolnosti dodává hliníkovému materiálu i lesk.

Povrch pánve, na němž je připravováno jídlo, je opatřen 3vrstvým teflonovým potahem, díky němuž se nemusíte bát smažit jídlo i bez tuku.

Ani v tomto případě se v teflonovém potahu nenacházejí zdraví škodlivé látky PFOA, takže je příprava jídla naprosto bez rizika.

V pánvi pohodlně usmažíte maso, ryby i zeleninu a velice snadno a bez tuku také vaječné omelety a palačinky.

KitchenAid je vysoce odolná vůči deformaci

Dno pánve je vyrobeno z nerezové oceli, která je odolná vůči prohýbání a jiné deformaci a navíc velice rychle vede teplo, obzvláště pokud je použita na indukční varné desce. Z nerezové oceli je tvořena i rukojeť s protiskluzovou úpravou.

Pánev lze rovněž použít na elektrický sporák, sklokeramiku i plyn. Její nevýhodou je však nemožnost použití v troubě.

Výhodou jsou naopak nižší okraje, díky nimž se jídlo z pánve snadněji vyndavá.

Výrobce:KitchenAid
Rozměry:Průměr 24 cm
Poklice:Ne
Povrch:3vrstvý teflon
Mytí v myčce:Ano
VýhodyNevýhody
Vysoce odolný hliníkový materiálNelze použít v troubě
Nepřilnavý povrch
Mytí v myčce
Možnost smažit bez tuku


Tefal Chef 24 cm

Hledáte teflonovou pánev na indukci? Pak by tento požadavek mohla splňovat právě pánev Tefal Chef o průměru 24 cm. 

Mimo její skvělé ceny můžeme vyzdvihnout i široké spektrum jejího využití. Můžete v ní smažit, restovat, grilovat, nebo také dusit. K nákupu zdarma navíc obdžíte poklici, takže se v ní pokrmy budou připravovat ještě komfortněji.

Tuto pánev s poklicí budete milovat kvůli její odolnosti, protože nebudete muset řešit, zda využívat kovové nebo plastové náčiní. Disponuje velice silným dnem s nerezovým diskem. ThermoSpot indikátor zase zhodnotí tu správnou chvíli pro přidání surovin.

Kvalitní a univerzální pánev z teflonu s povrchem Titanium Pro

Mimo silného dna Induction, které rozvádí teplo na špičkové úrovni, si zmíníme i propracování povrchu pánve. Ten je sestrojen ze čtyř vrstev, jež jsou vytvrzeny titanem a minerálními částicemi. Materiál použitý na výrobu je navíc ekologický a zdravotně nezávadný.

Uvedli jsme si, že tuto teflonovou pánev smíte využít i na idukci, mimo jiné ještě zvládne všechny ostatní varné plochy. A co pečení? Ano, smíte ji využí i jako pánev do trouby. Odolá teplotám do 175 °C.

Výrobce:Tefal
Rozměry:24 cm
Poklice:Ano (jako dárek k nákupu na Heureka)
Povrch:Titanium Pro
Mytí v myčce:Neuvedeno

VýhodyNevýhody
Skvělá cenaNeuvedeno, zda je vhodná do myčky
Široké spektrum využití
Možnost získat poklici zdarma
Lze využít na všechny typy ohřevu i do trouby


Tescoma Premium 26 cm

Jako další si představme teflonovou pánev Tescoma. Do výběru jsme ji zkrátka zařadit museli, neboť za skvělou cenu vyniká skvělými vlastnostmi.

Tato čtvercová grilovací pánev o průměru 26 centimetrů z prémiové edice je vyrobena z odlévaného kovu a vyniká ve výborném rozprostření i akumulaci tepla.

Speciálně zabroušené dno vytváří dokonalou spolupráci s varnou plochou. Díky teflonové povrchové úpravě Teflon Classic, a také vroubkovanému dnu se vámi připravavoné steaky nebo špízy nebudou vůbec připalovat.

Údržba je navíc velice jednoduchá. Díky adhezivnímu dnu si vystačíte s ubrouskem. Pánev je také vhodná do myčky nádobí.

S grilovací pánví připravíte křupavé pokrmy plné šťávy

Jaké další výhody této pánve ještě představit? Mezi žebrování, které je na dnu pánve, se dostavá veškerá šťáva z masa, a tak docílíte výtečně křupavých jídel, které si budete moci vychutnat spolu s vypečenou šťávou.

Zužikovat ji můžete na všech varných plochách s výjimkou indukce. A v čem je ještě dobrá? Dokáže s vaší pomocí vytvořit různé pokrmy z masa, ryb i zeleniny. 

Záruka je poskytovaná na dobu až 5 let. Aby vám ale vydržela co nejdéle jako nová, a zároveň neztrácela svou funkčnost, doporučuje se nepoužívat ostrých kovových náčiní.

Výrobce:Tescoma
Materiál:teflon
Rozměry:26×26 cm
Výška:4,5 cm
VýhodyNevýhody
Přijatelná cenaNelze ji využít do trouby a na indukci
mytí v myčce
Snadné grilování
Záruka 5 let


Často kladené otázky

⚡ Rozhoduje nejvíce cena?

Jako cenově dostupnou variantu vám směle smíme nabídnout pánev Tefal Chef. Ta totiž splňueje skvělé parametry. A díky pokličce, kterou můžete obdržet zdarma, rozšíříte spektrum jejího využití.

Jako další levnou variantu vám doporučuejeme mimo pánve teflonové od Tefalu i grilovací pánev Tescoma, která zase na druhou stranu zvládne parádní pokrmy z masa, ryb a zeleniny.

⚡ Jaký typ teflonové pánve preferujete?

Předpokládáme, že máte určitě přestavy o své budoucí pánvi. A pokud ne, položte si tyto otázky. K čemu ji budete nejčastěji využívat? Vyhovovala by vám pánev s poklicí?

Pokud potřebujete primárně pánev na grilování, nemusíte dlouho přemýšlet. Další specifické pánve jsou třeba palačinkové nebo lívanečníky. Očekáváte spíše něco univerzálního? Zaměřte se na dostatek prostoru, který vám zajistí pohodlí při smažení i promíchávání směsí. Oblíbené jsou třeba i pánve wok, které mají miskovitý tvar.

Na otázku, zda si vybrat pánev s poklicí vám odpovíme, že je to zajisté plus, ale není to nutný nedostatek.

⚡ Jak velká by měla být?

Velikost pánve může být rozhodujícím faktorem. Připravujete si jídla jen pro sebe nebo pro čtyřčlennou rodinu? Jako vodít smíme uvést, že pánev o průměru 26-28 cm je pro 4 osoby značka ideál.

Vyhodnocení recenze teflonových pánví

Výhody teflonových pánví jsou rozhodně nemalé.

V případě pánví KitchenAid o rozměrech 25 cm a 26 cm jsou výhody teflonu obohaceny ještě o nerezovou ocel, která dodává pánvím vysokou odolnost.

Pánve díky tomu nikdy nepoznají rez. Ocel navíc spolu s hliníkovou vrstvou dobře akumuluje teplo a jako bonus vypadá velice hezky a nadčasově.

Teflon použitý pro všechny tyto pánve je zbaven nebezpečných látek PFOA, kvůli kterým se mnoho lidí teflonovému nádobí vyhýbá i přes jeho dobré vlastnosti.

Těmi je hlavně nepřilnavost povrchu a také vysoká odolnost vůči mechanickému poškození. V této recenzi je i pánev z eloxovaného hliníku, který je rovněž prvotřídním materiálem používaným nejen v oblasti kuchyňského náčiní.

Ve spojení s teflonem je pánev Hard Adonized ideální k nízkotučné přípravě jídla. Všechny modely jsou vhodné do myčky (s výjimkou pánve Tefal Chef). Na indukci se hodí všechny s výjimkou Tescoma pánve na grilování, která nesmí přijít ani do trouby. Pro ohřev v troubě není stavěná ani právě zmíněná Hard Adonized.

A jaké jsou nevýhody těchto pánví? V této recenzi sice nebyla žádná teflonová pánev s poklicí pro potřeby dušení (u pánve Tefal ji lze získat k nákupu zdarma), ale to jim na kvalitě nijak zvlášť neubírá.

Zákazníky také může zarazit vyšší cena, obzvláště u pánví KitchenAid, ale tím, že má pánev opravdu dlouhou životnost, ušetříte za koupi dalších pánví.

Pokud bychom měli některou z pánví doporučit z hlediska výkonu i ceny bude to nejspíš nerezová pánev KitchenAid o průměru 25 cm. Jedná se o univerzální model  v kombinaci elegantního nerezu a kvalitního teflonu s pevnou rukojetí, vhodnou na všechny typy ohřevu a se skvělou vodivostí tepla i nepřilnavostí.

Také vám tato pánev padla do oka?