Patříte mezi vyznavače zdravého životního stylu nebo jen hledáte recept na lehkou večeři? Vsaďte na zdravé recepty na saláty všeho druhu! Možnosti chuťových kombinací jsou prakticky neomezené a umíchat těstovinový, zelný nebo zeleninový salát zvládne opravdu i začátečník. 

Vsaďte na osvědčené recepty a připravte si domácí Caesar salát s kuřecím masem, Caprese s mozzarellou nebo libovolný mix vaší oblíbené zeleniny s domácí salátovou zálivkou. A pokud si rádi pochutnáte, vyzkoušejte domácí vlašský nebo bramborový salát tak, jak jej znáte z lahůdek.

Jaké Recepty na saláty hledáte?

Recepty na ovocné saláty

Příprava ovocného salátu není nic složitého, vyplatí se ale použít tu správnou kombinaci ovoce. Vždy kombinujte tvrdé druhy, jako je jablko, hruška nebo meloun, s těmi šťavnatými, jako třeba pomeranč, maliny a hroznové víno. Pokud by byl salát z ovoce příliš měkký, vznikla by z něj nevzhledná kaše a naopak jenom tvrdé kousky zůstanou chuťové oddělené.

Stejně jako u zeleniny i ovocné saláty můžete ozvláštnit různými dressinky a zálivkami. Oblíbený je ovocný salát s jogurtem nebo smetanou, která obsahuje tuk potřebný ke vstřebávání některých vitamínů. Pokud si jej připravujete k snídani, nezapomeňte na zdroj bílkovin– ovocný salát s ořechy nebo sýrem je chuťově zajímavý a nutričně hodnotný. Můžete přidat i superpotraviny- chia semínka nebo drcené ovesné vločky jsou ideální pro start dne.

Recepty na těstovinové saláty

Jednoduchý těstovinový salát si můžete připravit v mnoha variantách a představuje ideální jídlo do krabičky do práce, školy i na výlet. Teplý i studený těstovinový salát je nutričně vyvážené jídlo a pokud se snažíte omezit sacharidy v duchu trendu low carb, použijte těstoviny vyrobené z luštěnin.

Nejlepší obědový salát si vždy připravíte ze surovin, které máte rádi. Držte se správného poměru jednotlivých složek– zhruba 50% podíl by měly mít těstoviny- volte tvary, které na sebe navážou co nejvíce zálivky. 25% by měly tvořit bílkoviny- grilované kuřecí maso, tuňák z konzervy, čerstvý losos, vejce na tvrdo, nízkotučný sýr nebo tofu. Zbylých 25% pak doplňte zeleninou, ať už čerstvou, mraženou nebo vařenou. 

Zálivka na salát z těstovin může být s domácí majonézou, jogurtem nebo třeba rostlinným mlékem s čerstvými bylinkami a česnekem.

Recepty na saláty s masem

Zeleninový salát s masem a kouskem křupavého pečiva představuje ideální letní oběd nebo zdravou večeři po celý rok. Vsaďte na osvědčené kombinace a připravte si jednoduché zdravé saláty, které miluje celý svět. 

Mezi nejoblíbenější masové saláty patří Caesar salát s kuřecím masem a výrazným dressingem. Za vyzkoušení stojí také známý šopský salát– aby vás zasytil, vyzkoušejte vylepšenou variantu s kuřecím masem a balkánským sýrem. Pokud máte rádi ryby, připravte si zeleninový salát s tuňákem z konzervy, který je hotový za pár minut.

Nezapomínejme však ani na českou klasiku- lahůdkové saláty s masem, které se hodí zejména jako základ slavnostního pohoštění. Domácí pochoutkový, pařížský nebo bramborový salát využijete na chlebíčky a jednohubky, ale pochutnáte si na něm i s kouskem čerstvého pečiva.

Recepty na saláty se sýrem

Obědové saláty ze zeleniny je vždy dobré doplnit zdrojem bílkoviny a tuku- může jít o vejce, maso, tofu nebo sýr, záleží jen na vaší chuti. Nutričně vyvážený sýrový salát vás nejen zasytí na delší dobu, ale také dodá tuky potřebné pro vstřebání některých vitamínů. 

Zeleninový salát se sýrem je oblíbený po celém světě a zvláště během letních měsíců vás zasytí, osvěží i doplní tekutiny. Během roku jej můžete připravit jako slavnostní přílohu.

Výběr sýra je jen na vaší chuti. V italské kuchyni se můžete setkat s jednoduchým salátem Caprese z mozzarelly a zralých rajčat a chuť středomořské dovolené vám připomene čerstvý salát se zeleninou a balkánským sýrem. Na zdravý salát můžete vyzkoušet i další druhy sýra- nivu, gorgonzolu, eidam nebo camembert.