Test nerezových pánví na našem trhu: jak si vybrat tu svoji?

Nerezové nádobí je klasikou kuchyní po celém světě. Nerez dlouho vydrží, je snadný na údržbu a má nadčasový vzhled.

Jak je to s pánvemi z tohoto materiálu?

Jaké mají vlastnosti, povrchovou úpravu a jak vedou teplo?

Hlavní výhody nerezových pán a jejich případné nedostatky si představíme v této recenzi.

Tyto nerezové pánve sice patří k těm dražším, ale výkonnostně jsou na tom velice dobře.

Která z těchto pánví si vede u uživatelů nejlépe a proč byste k přípravě pokrmů měli vybrat právě nerez?

Pojďme si představit jednotlivé varianty.

WMF ProfiResist 28 cm

Nerezová pánev Profi WMF je modelem pro univerzální využití, který má speciálně tvarované okraje pro snadnější vylévání či vyndávání obsahu.

Pánev je tvořena z ušlechtilé nerezové oceli Cromargan 18/10, která vyniká kvalitními varnými vlastnostmi. Jedná se o speciální potravinářskou ocel.

Nerezový povrch je odolný proti korozi, takže se nemusíte bát nechat pánev stát ve vodě. Materiál do sebe nenatahuje ani žádné mikročástice a pachy z jídla a velice snadno se udržuje. Do myčky nádobí se však nedoporučuje.

Povrch je odolný vůči přichytávání pokrmů, ale vyžaduje dřevěné nebo silikonové nástroje. Kovové nástroje a příbory by mohly nerez poškodit.

Profi WMF patří mezi nerezové pánve na indukci

Dno této pánve typu TransTherm je použitelné pro všechny typy vařičů, dobrých výsledků dosahuje i na indukci. Pánev lze použít i v troubě, a to až do 260 stupňů Celsia.

Nerezové dno pánve je tvarováno do včelích pláství a je potaženo nepřilnavým povrchem. To navíc dobře nasává teplo až k okrajům pánve, takže váš pokrm bude vždy rovnoměrně opečený.

Pevná rukojeť této pánve se při vaření nezahřívá, nerezová ocel navíc bez problému vydrží i rychlé teplotní šoky.

Výrobce:WMF
Poklice:Ne
Povrchová úprava:Nerezová ocel
Typy ohřevu:Všechny včetně trouby (do 260°C)
Mytí v myčce:Ano
VýhodyNevýhody
Kvalitní hygienická nerezová ocelVyšší cena
Praktické okraje
Na všechny typy vařičů
Nestárnoucí design
Velikost

KitchenAid 25 cm

Tato pánev o průměru 25 cm je vyrobena z nerezové oceli a doplněna o hliníkové jádro, které skvěle vede teplo.

I zde je použita ocel 18/10 a celé tělo pánve je tvořeno třemi vrstvami kombinujícími ty nejlepší vlastnosti každé z nich.

Oproti předchozímu modelu od firmy WMF má ocelová pánev KitchenAid velice odolný povrch, na nějž můžete používat jakékoliv nástroje včetně kovových.

Ergonomicky tvarovaná rukojeť je tepelně odizolovaná, k pánvi je navíc přidělaná dvěma pevnými nýty tak, aby se s pánví dobře pracovalo při držení v ruce.

KitchenAid je vhodná do trouby i na indukci

Pánev na první pohled působí odolným a robustním dojmem a její využití je univerzální. Připravíte na ní běžné smažené pokrmy i dobré steaky nebo palačinky.

Precizně rovné dno je vhodné na všechny typy varných desek a díky hliníkovému jádru pánev kvalitně rozvede přijaté teplo. Samotná ocel totiž tak dobré vodivé vlastnosti nemá. Nerezovou pánev KitchenAid lze použít i v troubě do 260 stupňů Celsia.

Výrobce:KitchenAid
Poklice:Ne
Povrchová úprava:Nerezová ocel
Typy ohřevu:Všechny včetně trouby (do 260°C)
Mytí v myčce:Ano
VýhodyNevýhody
Kvalitní ocel s hliníkovým jádremPři použití v troubě je třeba použít na pánev chňapky
Povrch odolný vůči poškrábání
Mytí v myčce
Dlouhá životnost


Gourmet Plus WMF 24 cm

Opět se vrátíme k německé firmě WMF, tentokrát s pánví z nerezu o průměru 24 cm s odlehčenou dutou rukojetí.

Tento model je velice odolný vůči vysokým teplotám a je tak vhodný například na prudké smažení a restování i na zapékání v troubě.

Pánev s prakticky zkosenými okraji pro snadné vylévání je tvořena z matné ušlechtilé oceli Cromargan, která pánvi dodává velice zajímavý vzhled. I zde je patentované dno TransTherm zajišťující kvalitní vodivost tepla.

Nerez ocel je snadná na údržbu

Je vhodná k přípravě rozličných pokrmů a nezachytávají se v ní pachy z jídla. Díky tomu je údržba pánve z nerezu velice snadná, dobře se myje jak v ruce, tak v myčce na nádobí.

Jelikož se jedná o nerez ocel, voda ani vlhkost pánvi neuškodí. Avšak i přes dosti odolný povrch tohoto modelu se doporučuje používání dřevěných, plastových a silikonových nástrojů.

Pokud zůstanou v pánvi zapečené zbytky jídla, stačí ji nechat odmočit v horké vodě.  Pozor byste si měli drátěnky a agresivní čistící prostředky.

Podle uživatelů se však jedná o kvalitní, odolnou a pevnou pánev, která může být základem každé domácnosti.

Výrobce:WMF
Poklice:Ne
Povrchová úprava:Nerezová ocel
Typy ohřevu:Všechny včetně trouby (do 250°C)
Mytí v myčce:Ano
VýhodyNevýhody
Kvalitní nerezová ocelNevhodné používat kovové nástroje
Odlehčená ergonomická rukojeť
Mytí v myčce
Praktické okraje


Zwilling Twin Classic 24 cm 2,7 l

Tato nerez pánev s poklicí od firmy Zwilling Twin Classic představuje víceúčelové nerezové nádobí nejen na smažení.

Pánev opatřenou poklicí lze využít jak ke smažení, tak k vaření, dušení či zapékání v troubě.

Hlavním materiálem je leštěná nerezová ocel doplněná o sendvičové jádro Sigma Classic, které rychle vede a akumuluje teplo.

Pánev má objem 2,7 litru, takže v ní pohodlně připravíte klasická smažená jídla i polívky, omáčky nebo dušené pokrmy a směsi.

Špičková nerezová pánev s poklicí

Varný povrch je odolný vůči kovovým nástrojům, ergonomicky tvarovaná rukojeť je tepelně odizolovaná.

Dno této nerezové pánve s poklicí si poradí se všemi typy varných ploch a díky vrstvě z chromované oceli sedne parádně právě na indukci. Bez problému ji lze použít i do trouby.

Ocelový povrch se snadno myje, pánev i nerezová poklička mohou přijít do myčky. Uvnitř pánve jsou značky uvádějící objem, což je velice praktická pomůcka.

Výrobce:Zwilling
Poklice:Ano
Povrchová úprava:Nerezová ocel
Typy ohřevu:Všechny včetně trouby
Mytí v myčce:Ano
VýhodyNevýhody
PokliceMenší průměr pánve
Kvalitní nerezová ocel
Dostupná cena


Často kladené otázky

⚡ Rozhoduje nejvíce cena?

Nerezovou pánev s nejnižší cenou a přitom skvělými parametry přestavuje Zwilling Twin Classic. Výhodou je, že je vybavena i poklicí, což umožňuje i pohodlnou přípravu dušených pokrmů.

⚡ Jakou velikost pánve budete potřebovat?

Nejprodávanějším průměrem pánve na trhu jsou právě ty o velikosti 26-28 cm. Nejen, že jde o pánve rozměrově vhodné i pro čtyřčlennou rodinu, ale větší prostor může představovat komfort při vaření.

Na druhou stranu se dá průměr pánve kompenzovat i její hloubkou. Na tu je také nutno pohlížet. Třeba Zwilling Twin Classic má celkem slušný objem, že?

⚡ Hledáte nerezovou pánev na indukci?

Pokud potřebujete, aby nerezová pánev sedla i na indukční sporák, můžeme vás potěšit, neboť všechny z uvedených pánví na tento typ ohřevu smíte klidně využít.

Vyhodnocení recenze nerezových pánví

Všechny nerezové pánve z této recenze jsou vyrobeny z kvalitní oceli, která je zdraví nezávadná a odolná vůči korozi. Právě odolnost je typická pro kvalitně zpracované nerezové pánve. Zkušenosti uživatelů hovoří v tomto případě v jejich prospěch.

Design je navíc nadčasový a hodí se k dalšímu kuchyňskému vybavení. Pánve z nerezu působí pevným a robustním dojmem, v případě KitchenAid je tento dojem ještě podpořen pevnými nýty na rukojeti.

Ve všech případech se jedná o univerzální klasické pánve, pouze KitchenAid s poklicí může mít vícero využití (vaření, dušení).

Nerezové nádobí je obecně jednoduché na údržbu a platí to i pro tyto modely. Všechny lze mýt jak v ruce, tak v pračce a v případě zaschlých zbytků jídla stačí odmočit.

O oceli se ví, že nevede příliš dobře teplo. Proto jsou pánve firmy WMF opatřeny speciálním dnem TransTherm, které teplo dobře rozvede a v případě KitchenAid se jedná o hliníkové jádro, což je asi nejlepší vodič tepla.

Oceli se ale obecně vede dobře na indukci a nevadí jí ani opravdu vysoké teploty, takže jsou všechny jmenované pánve vhodné i do trouby na zapékání při nejvyšších stupních.

Pokud bychom měli dát tip na některou z těchto pánví, pak by to mohla být například nerezová pánev KitchenAid 25 cm s hliníkovým jádrem a prakticky tvarovaným okrajem. Jedná se o univerzální pánev s dobrou velikostí, která má dlouhou životnost a nevadí jí ani kovové nástroje.

Možnou nevýhodou je v tomto případě vyšší cena, ale vzhledem k odolnosti by se měla tato investice vrátit.