Velký test ochlazovačů vzduchu. Který se vyplatí?

Ochlazovač vzduchu patří mezi levnou a na provoz nenákladnou formu ochlazení vzduchu.

Jaké jsou ale výhody i nevýhody tohoto spotřebiče?

Jak vlastně funguje? A bude fungovat ve vaší domácnosti?

A jak se liší od přenosné klimatizace?

DeLonghi EV 250.WH

Ochlazovač vzduchu DeLonghi EV 250.WH poskytuje snadné ochlazení vzduchu jak v místnosti tak venku. Navíc funguje jako ionizátor, letní ventilátor a zvlhčovač vzduchu. 

Potěšit může svou nízkou spotřebou elektrické energie, takže jeho provoz je levný, ale zároveň šetrný k životnímu prostředí.

S ochlazovačem vzduchu 4v1 si ochladíte místnost zpravidla do 3 metrů vzdálenosti. Nádobka na tekutinu má kapacitu 4,5 litrů a výdrž kapaliny se za provozu odhaduje na 6 hodin. Tři stupně výkonu si pohodlně nastavíte třeba z gauče pomocí ovladače nebo manuálně na LED displeji. Nastavit si můžete i jeden ze tří módů, tj. přirozeného, normálního a režimu spánku, nechybí ani střídavé rotování mřížky.

Z hlediska bezpečnosti musíme zmínit i jeho ochranu před stříkající vodou ze všech úhlů, kterou zajišťuje ochrana IPX4. Znamená to tedy, že se nezalekne ani přicházejícího deště.

Technické parametry
Počet rychlostí ventilátoru
Počet funkcí4
Typ ochlazovačemobilní
Příkon70 W 
Průtok vzduchu460 m3/h
Hlučnost53 dB
Režim pro spánekano
Dálkové ovládáníano
Časovačano
Výhody Nevýhody
noční režimfunguje zhruba do vzdálenosti 3m
ionizátorvyšší cena
nízká spotřeba elektrické energie
lze jej využít i venku
oscilace mřížky

Sencor SFN 9021WH

Jako další si představíme mobilní ochlazovač vzduchu Sencor, který je zároveň multifunkčním přístrojem 4v1. Splňujete totiž nejen ochlazování vzduchu, ale také slouží jako letní ventilátor, zvlhčovač vzduchu a ionizátor.

Díky ionizátoru se můžete těšit na svěží vzduch jako po dešti. Velkou výhodou tohoto zvlhčovače zajisté je, že zvlhčování vzduchu můžete pohodlně vypnout, pokud jej nevyžadujete.

A jak si tento pomocník do domácnosti nebo kanceláře vede v oblasti ovládání? Nízkou, střední a vysokou rychlost si můžete nastavit na přehledném a LED podsvíceném displeji s časovačem nebo pomocí ovladače.

Ochlazovač vzduchu s ionizátorem umožňuje nastavení konstantního chlazení na požadovanou teplotu, imitaci přírodního vánku nebo příjemného klima pro spánek. 

K jeho praktickému využití jistě musíme zmínit čelní mřížku, kterou si dle svých požadavků nastavíte do požadovaného úhlu, takže docílíte chlazení na patřičném místě. Funkce Swing zase zajišťuje rovnoměrné rozložení proudění vzduchu. Nádržka na vodu je velice objemná, její maximum dosahuje 6 l, což poskytuje dlouhý a nepřerušovaný provoz.

Jelikož se jedná o mobilní ventilátor, je vybaven pojezdovými kolečky, které umožňují snadný přesun.

A jaké jsou na tento typ ochlazovače vzduchu recenze uživatelů? Jedinou výtkou je ve většině případů vyšší hlučnost větráku.

Technické parametry
Počet rychlostí ventilátoru3
Počet funkcí4
Typ ochlazovačemobilní
Příkon110 W
Průtok vzduchu410 m3/h
Hlučnost66 dB
Dálkové ovládáníano
Časovačano
Výhody Nevýhody
ionizátorvyšší hlučnost
zvlhčování vzduchu lze vypnout
Objemná nádoba
Možnost vypnutí zvlhčovače


Sencor SFN 9011SL

Jako další jsme si pro srovnání vybrali ochlazovač vzduchu totožné značky. Sencor SFN 9011SL kromě ochlazování vzduchu poskytuje letní ventilaci a zvlhčování vzduchu.

Ventilátor lze nastavit do tří rychlostí, přičemž nechybí ani chytrý režim Sleep, který automatický sníží svou rychlost a přepne se do tichého stavu s nastavením optimální teploty pro spánek.

Tento ochlazovač vzduchu 3v1 má podmanivý design v neutrálních barvách a přehledný modře podsvícený LED displej v centru ventilátoru, kde nechybí ani časovač. Ovládat jej lze manuálně na jeho vrchní části nebo také pomocí ovladače.

K pohodlnému ovládání je jistě ocenitelná nastavitelná mřížka, kterou lze manipulovat až v rozsahu 360°. Pohodlné přenášení lze tomuto ochlazovači vzduchu také přičíst díky jeho kolečkům a praktického madla.

Nádobka na chlazení má objem 5,5 l, což je opravdu slušná zásoba. Stav vodní hladiny navíc budete vždy znát díky ukazateli.

Jak lze ochlazovač vzduchu od Sencor využít? Mrkněte na video:

Technické parametry
Počet rychlostí ventilátoru3
Počet funkcí3
Typ ochlazovačestojanový
Příkon110 W
Průtok vzduchu800 m3/h
Hlučnost66 dB
Režim pro spánekano
Dálkové ovládáníano
Časovačano
Výhody Nevýhody
noční režim
vyšší hlučnost
slušný průtok vzduchu
slušná kapacita nádoby


Orava AC-011

Mobilní ochlazovač vzduchu Orava je multifunkčním pomocníkem pro řešení chlazení, zvlhčování, čištění i ohřívání vzduchu. Rychlost chlazení je nastavitelná do 3 rychlostí, ohřev pak do dvou stupňů.

Časovač si můžete nastavit na maximálně 4 hodiny a to pomocí panelu s LED diodami nebo za pomocí dálkového ovladače.

Nádobka tohoto ochlazovače vzduchu 4v1 dosahuje kapacity 8 litrů, což je velice slušné. Spotřeba vody pak za hodinu provozu odpovídá zhruba na 1 litr. Osvěžení si můžete užít v místnostech do 50 m3 a to vylepšené o akumulátory, které jsou v páru dodány spolu se spotřebičem. Do zásobníků můžete vložit i kostky ledu, čímž se účinek chlazení ještě zvýší.

Velikostně sice zabere nějaký prostor, ale zato se dá přemístit pomocí koleček a dvou praktických úchytů.

Co je ještě na tomto ochlazovači ocenitelné? Nastavit si můžete i otáčení mřížky dle svých požadavků, takže vám proud vzduchu povane do vámi zvolených míst. Poskytuje taktéž volbu úsporného režimu, díky němuž ušetříte vysoké částky za elektřinu.

A co říká na tento ochlazovač vzduchu Heuréka? Recenze uživatelů jsou většinou kladné, avšak se zde objevují kritiky spojené s hlučností větráku a nemožností vyjmutí nádoby na vodu. Ta je pak hůře udržovatelná z hlediska čistoty.

Technické parametry
Počet rychlostí ventilátoru3 (ohřev 2 stupně)
Počet funkcí4
Typ ochlazovačemobilní
Příkon1800 W (úsporný režim 65 W)
Průtok vzduchu400 m3/h
Hlučnost62 dB
Režim pro spánekano
Dálkové ovládáníano
Časovačano
Výhody Nevýhody
noční režimnižší průtok vzduchu
velká kapacita nádoby na vodunádrž na vodu nelze vyjmout
možnost zvolit úsporný režimhlučnější větrák
lze jej využít i venku
možnost nastavit požadovanou oscilaci mřížky


AEG LK 5689

Přenosný ochlazovač vzduchu AEG LK 5689 stojí taktéž za zmínku. Mimo ochlazování vzduchu zvládne čištění a ventilaci. Proudění vzduchu si můžete zvolit na studený i teplý. Ocenitelná je funkce Swing a mřížka se schopností oscilace (otáčení) do úhlu 120°. 

Na tomto ochlazovači vzduchu oceníme i časovač, který lze nastavit až na 8 hodin a dálkové ovládání, které je součástí balení. 

Jako u předchozího modelu, také zde můžeme vyzdvihnout i nízkou spotřebu elektrické energie. Kapacita nádoby na vodu je sice menší, tj. 4,5 litru, ale zato by měla její náplň vydržet až 20 hodin provozu. Ideální prostor pro ochlazení se u tohoto modelu odhaduje na 20 m2.

Jak už jsme si uvedli, tento ochlazovač vzduchu působí jako schopná čistička vzduchu, takže jej můžete ocenit, i když vy nebo vaši rodinní příslušníci trpíte alergiemi na roztoče, prach či pyl. 

Podívejte se na ochlazovač vzduchu AEG LK 5689 trochu více zblízka:

Климатизатор AEG LK 5689
Technické parametry
Počet rychlostí ventilátoru
Počet funkcí3
Typ ochlazovačestojanový
Příkon70 W 
Průtok vzduchuneuvedeno
Hlučnost55 dB
Režim pro spánekne
Dálkové ovládáníano
Časovačano
Výhody Nevýhody
přestože má méně objemnou náplň, voda vydrží až 20 hodinhodí se do menších prostor
oscilacechybí noční režim
nízká spotřeba elektrické energiehlučný
lze jej využít i venkuchybí český manuál


Rovus Arctic Cooler

Ochlazovač vzduchu Rovus umožňuje chlazení vzduchu, ale i jeho čištění a zvlhčování téměř kdekoliv. Tento osobní ochlazovač vzduchu 3v1 je totiž plně mobilní a kompaktní.

Váží totiž pouhých 1,3 kg a svou velikostí nezabírá tolik prostoru. Vleze se vám třeba na polici či noční stolek.

Jedná se o ekologicky šetrný spotřebič, který spotřebovává velice málo elektrické energie. Můžeme ji srovnat se spotřebou LED žárovky v koupelně, což odpovídá 5W. Nádobka na tekutinu vydrží až 8 hodin provozu.

Disponuje velice tichým ventilátorem, třemi rychlostmi provozu a vestavěným světlem. Režim světel si můžete nastavit jako jednobarevný, měnící se světla nebo bez nich. Nejen, že tento spotřebič chladí, zvlhčuje, čistí vzduch, ale působí i jako relaxační jednotka. Nejlepšího využití nalezne v ložnicích a dětských pokojích, kde navodí příjemnou atmosféru ke spánku.

A jaké jsou na tento přenosný ochlazovač vzduchu recenze uživatelů? Někteří z nich nejsou s tímto výrobkem příliš spokojení, neboť od něj očekávali mnohem více. Pokud se však spokojíte s příležitostným chlazením, například na kancelářském stole, nemusí být až tak od věci. Nakonec je skladný a finančně nenákladný.

Zde je krátká ukázka, jak Rovus Arctic Cooler vypadá:

Prijenosna mini klima Arctic Air Ultra
Technické parametry
Počet rychlostí ventilátoru3
Počet funkcí3
Typ ochlazovačeosobní
Příkon5 W
Průtok vzduchuneuvedeno
Hlučnost56,8 dB
Režim pro spánekne
Dálkové ovládáníne
Časovačne
Výhody Nevýhody
kompaktní velikost (17x17x17 cm)ochladí zhruba do vzdálenosti 150cm
dostupná cenav balení chybí zdroj, ale lze jej pohánět přes USB
nízká spotřeba elektrické energiečasté dolévání vody, malá nádoba
osvětlení s možností měnit barvypřestože dosahuje nízké hlučnosti, uživatelé si stěžují na hlučnost větráku


Jak na výběr kvalitního ochlazovače vzduchu

K tomu, abychom věděli, jak si s výběrem ochlazovače vzduchu poradit, budeme muset vypíchnout ty nejpodstatnější parametry.

Cena 

Je samozřejmě vodítkem k výběru spotřebiče. Někdy jsme v tomto ohledu dosti omezení, ale na druhou stranu ne vždy znamená nižší cena katastrofu. I za průměrné částky lze pořídit slušný ochlazovač vzduchu. Ceny se v této recenzi ochlazovačů vzduchu pohybují v rozmezí 500 až 3000 Kč. U dražších modelů si samozřejmě můžeme všimnout kladů v parametrech, které si uvedeme níže.

Příkon

U těchto spotřebičů jsme si uvedli, že jejich spotřeba není nějak honorentní, avšak je velice milé, pokud se setkáte s modelem, který disponuje šetrným režimem. Může to být znát v ročním zúčtování elektrické energie.

Objem nádoby na vodu

Tento parametr je důležitý z hlediska toho, jak dlouho nám zhruba tekutina v nádobě vydrží. Logicky se samozřejmě dopracujeme k závěru, že z menší nádoby se voda odpaří rychleji. Ne vždy však je tomu tak. Proto je podstatné zkoumat i průměrnou spotřebu tekutiny za hodinu provozu.

Velkou výhodou jsou také namrazovací kazety, které lze do nádobky na vodu umístit. Efekt chlazení se tak ještě znásobí. Tuto funkci lze mimo jiné nahradit i kostkami ledu.

Průtok vzduchu

Tento parametr je opravdu významný, neboť nás informuje o tom, jak moc je ventilátor ochlazovače vzduchu výkonný. S tím souvisí i jak moc je účinný v určitých prostorách.

Údaje o se uvádějí v m3/h nebo m3/min. Čím je hodnota vyšší, tím je samozřejmě vyšší i výkon ventilátoru a také osvěžení do větší vzdálenosti.

Hlučnost

Vemte v potaz, že u ochlazovače strávíte nějaký čas. Pokud se u něho navíc chystáte i usínat, tento parametr by vám neměl být lhostejný. Hlučnost je udávána v dB. Čím je hodnota nižší, tím by měla konstantně klesat i hlučnost ventilátoru.

Ovládání

Ochlazovače vzduchu můžete ovládat manuálně na příslušném ovládacím panelu. Ale kdo by neocenil i ovladač, kterým lze vaše požadavky řídit třeba z pohodlí gauče?

Manipulace

V této oblasti musíme zmínit hmotnost výrobku, možné úchyty nebo pojízdná kolečka. To vše nás informuje o tom, jak moc snadno se bude s ochlazovačem vzduchu manipulovat a přemisťovat.

Funkce a vychytávky

V této oblasti si všímejte, zda má výrobek časovač, ukazatel vodní hladiny nebo noční režim. Každá z funkcí je obrovským plusem.

Některé výrobky dominují mimo funkci chlazení zejména zvlhčováním vzduchu, což je pro ně přirozené. Některé z nich čistí vzduch, slouží k oteplování vzduchu, jako letní ventilace nebo čistička vzduchu s ionizátorem.

Rozdíl mezi ochlazovačem vzduchu a přenosnou klimatizací

Zatímco ochlazovače vzduchu pracují na bázi látkové výměny za pomocí odpařování studené tekutiny, klimatizace má princip jiný. K jejich funkci je nezbytná chladicí kapalina, která je do aktivity vháněna kompresí. Sice je u klimatizací efekt ochlazení značně vyšší, ale na druhou stranu k tomu musí vynaložit mnohem vyšší energii, tedy i tu elektrickou.

Ochlazovače vzduchu naopak dosahují minimální spotřeby elektrické energie, což je velkým plusem pro životní prostředí.

Zvlhčování a odvlhčování

Ochlazovače vzduchu působí zároveň jako účinné zvlhčovače. U mobilních klimatizací je tomu naopak. Ty vzduch vysušují a vlhkost v místnosti za jejich provozu klesá.

Rozdíly v hlučnosti

Velkým rozdílem může být i oblast hlučnosti. Zatímco se ochlazovače vzduchu drží v rozumné mezi zajišťující příjemné soužití, klimatizace může působit jako rušivý element. Proto je důležité při výběru obou produktů dbát i na parametr hlučnosti.

K přehledu hlavních rozdílností mezi ochlazovačem vzduchu a klimatizací vám pomůže tato tabulka:

Ochlazovače vzduchu:Klimatizace:
chladí s menší intenzitoudosahují vyšší intenzity chlazení
k ochlazování používají vodu a ledk ochlazování používají chladicí kapalinu
působí zvlhčování vzduchupůsobí odvlhčování vzduchu
vodu je nutné doplňovatchladivo se doplňovat nemusí
mají nižší spotřebu elektrické energiemají vyšší spotřebu elektrické energie
jsou méně hlučnédosahují vyšší hlučnosti
bez kompresorus kompresorem
nepotřebují vývod otepleného vzduchupotřebují vývod otepleného vzduchu
chladicí účinek je závislý na vlhkosti vzduchu v místnosti, kde se využíváchladicí účinek není závislý na faktoru vzduchu v místnosti, kde se využívá
jsou menších rozměrů, lehčí a umožňují snadnou mobilitujsou větších rozměrů, těžší a neumožňují snadnou mobilitu
cenově výhodnější ve stádiu pořízení i provozucenově nákladnější ve stádiu pořízení i provozu

Často kladené otázky

⚡ Je pro vás prioritní volbou nízká cena?

Mezi nejméně nákladné ochlazovače vzduchu v recenzi uvádíme Rovus Arctic Cooler, který začíná na 498 Kč. Navíc disponuje velice nízkou spotřebou elektrické energie. Na druhou stranu od něj nemůžeme očekávat přílišný výkon. 

⚡ Záleží vám zejména na kvalitním průtoku vzduchu?

Z nejvíce výkonných v této oblasti můžeme doporučit ochlazovač vzduchu Sencor SFN 9011SL, který dosahuje průtoku 800 m3/h. 

⚡ Preferujete množství funkcí?

V této oblasti doporučujeme ochlazovače vzduchu 4v1. Sencor SFN 9021WH a DeLonghi EV 250.WH mimo chlazení zvládají zajistit letní ventilaci, ionizátor a zvlhčovač vzduchu. Orava AC-011 taktéž v provedení 4v1 dokáže místo ionizátoru vzduch naopak zahřívat.

⚡ Preferujete ochlazovač vzduchu s ionizátorem?

Ionizátor mají zabudovány ochlazovače vzduchu Sencor SFN 9021WH a DeLonghi EV 250.WH.

⚡ Záleží vám na kapacitě chladicí nádoby?

S největší kapacitou nádoby je jednoznačně vybaven ochlazovač vzduchu Orava AC-011, jehož nádoba dosahuje objemu 8 litrů.

⚡ Ocenili byste tichý chod ventilátoru?

Tichý chod je parametr uvedený v dB. Někteří výrobci teto parametry neuvádějí, a proto je obtížnější zjistit, jak moc je ventilátor rušivý. Pokud chcete ochlazovač vzduchu využívat při spánku, je dobré zvolit ten s nočním režimem. Obecně si uživatelé na hlučnost nestěžovali u ochlazovače vzduchu DeLonghi EV 250.WH.

⚡ Preferovali byste ochlazovač vzduchu s oscilací?

Oscilace umožňuje nastavení proudu vzduchu do vámi stanoveného úhlu. Velkou vychytávkou je nastavení pravidelného otáčení mřížky. Tím se proudění vzduchu ještě lépe přenese do všech úhlů místnosti. Touto funkcí je vybaven ochlazovač vzduchu Orava AC-011. Mřížku lze nastavit u všech ochlazovačů s výjimkou Rovus Arctic Cooler.

⚡ Chtěli byste jej využívat i venku?

Pro venkovní využití je vhodný zejména ochlazovač vzduchu AEG LK 5689, který je vybaven funkcí IPX4, která chrání před stříkající vodou ze všech úhlů. Venku taktéž smíte využít i Oravu AC-011.

Vyhodnocení recenze ochlazovačů vzduchu

Pojďme si toto téma shrnout. Pokud od ochlazovače vzduchu očekáváte takové nároky jako od klimatizace, můžete být zklamáni. Avšak se zase můžete těšit z méně nákladnější varianty řešení, než je tomu u klimatizací. Navíc nemusíte řešit žádné vývody ohřátého vzduchu nebo uzavírat místnosti.

Jak jsme si již zmínili, v místech s vyšší vlhkostí, tedy nad 60 %, nám ochlazovač vzduchu do bytu či domu příliš neposlouží. Jelikož ve většině případů zvlhčí vzduch ještě více, nebylo by to adekvátní. Pokud ale naopak potřebujete váš byt, domov nebo kancelář zvlhčit více, pak je skvělou volbou.

Výhody Nevýhody
cenově dostupnýchladicí účinek je nižší
nízká spotřeba energiemusí se dolévat voda do nádobky
lehce manipulovatelnýnefunguje v místnostech s vyšší vlhkostí vzduchu
nezabírá velký prostor
lehce manipulovatelný
tichý provoz
vývod teplého vzduchu není potřeba

Tak co, zalíbil se vám některý ochlazovač vzduchu z naší recenze?

Jestli se ptáte, které z modelů bychom zařadili do kategorie nejlepší ochlazovače vzduchu, pak můžeme říci, že každý z nich má svá pro a proti. Nejvíce se nám ale zalíbil Sencor SFN 9011SL a to z hlediska výkonu chlazení. Naopak DeLonghi EV 250.WH by mohl být skvělým favoritem v ohledu hlučnosti.