Rozsáhlý test elektrických parních hrnců do kuchyně. Jak si vybrat ten nejlepší?

Elektrický parní hrnec šetří velké množství živin v potravinách.

Kromě toho má i další výhody. 

Podívejme se spolu, co mezi ně patří. 

Také vám ukážeme, na co se při výběru zaměřit.

ETA Calderon II Vital

Test parních hrnců započneme modelem od ETA, který nabízí prostor 11 litrů rozdělený do dvou transparentních nádob. V každé z nich si můžete uvařit jiné suroviny za odlišných podmínek. Ukuchtíte v něm lahodnou rýži, vejce, zeleninu, maso i ryby.

K jednoduché obsluze poslouží 6 plně automatických programů a po zapnutí vás bude o stavu zbývajícího času informovat zabudovaný časovač (do 99 minut).

Veškeré činnosti se vám vyobrazí na čitelném LCD displeji. O stavu vody během vaření se také nemusíte bát. O tom máte vždy přehled a v případě nutnosti ji můžete doplňovat z vnější strany.

Kondenzát je zase odváděn do odkapní misky. Po uvaření ke stolu spěchat nemusíte, neboť tento parní hrnec ETA je vybaven funkcí udržování teploty po 20 minut.

Zmínit musíme také úsporu elektrické energie, neboť se po ukončení varu sám po zaznění zvukové signalizace vypne. Elegantní řešení nabízí také jeho skladnost, můžete si nádoby vložit do sebe, a tak jej sklidit kamkoliv do kuchyňské linky a v případě nutnosti opět vytáhnout a složit. Po registraci na stránkách výrobce získáte prodlužku záruky na topné těleso na dobu 3 let.

Parametry
VýrobceETA
Multifunkčníne
Objem11 litrů
Počet nádob2
Časovačano
Příkon1800 W
Nádoba na rýžiano
Displej ano
Odložený startne
Udržování teplotyano
Délka kabelu100 cm
VýhodyNevýhody
prostornýchybí odložený start
jednoduché ovládání
vaření ve dvou nádobách nezávisle na sobě
prodlužka záruky na topné těleso

Russell Hobbs 23560

S parním hrncem Russell Hobbs uvaříte lahodný a zdravý oběd s maximem vitamínů, minerálů a úplně bez tuků. Dostatek prostoru poskytují 3 koše o celkovém objemu 10,5 litru ze zdravotně nezávadného materiálu bez bisfenolu, které lze klidně umýt v myčce nádobí.

Jeho celkový design je hezky propracovaný, základna je z nerezové oceli a dominuje jí přehledný LCD displej.

Mezi jeho přednosti patří možnost vaření tří odlišných surovin najednou, ale také aromatický infuzér, kde můžete uložit plátky citronu nebo různé bylinky, které provoní celý pokrm.

Užitečnou funkcí je také TurboStream, která maximalizuje vytvoření páry pro efektivnější a rychlejší vaření. Ocenitelný je i časovač, zvuková signalizace po ukončení varu, ale také odložený start.

Parametry
VýrobceRussell Hobbs
Multifunkčníne
Objem10,5 litrů
Počet nádob3
Časovačano
Příkon1000 W
Nádoba na rýžiano
Displej ano
Odložený startano
Udržování teplotyne
Délka kabelu70 cm
VýhodyNevýhody
vaření více jídel najednoukratší délka kabelu
aromatický difuzérchybí funkce udržování teploty
přijatelná cena
funkce TurboStream

TEFAL VC 145130

Jestli hledáte menší model, pak vás třeba osloví parní hrnec Tefal, který nabízí objem 6 litrů rozdělený do dvou kruhových nerezových nádob. Prakticky řešený a skladný pomocník vám uvaří dle vašeho přání.

Během vaření máte přehled o hladině vody, a kdykoliv ji také můžete zevnějšku doplnit. Časování do maxima 60 minut si nastavujete pomocí otočného knoflíku. Po ukončení varu uslyšíte zvukovou signalizaci. Nádoby jdou vložit do sebe, takže si hrnec můžete po použití schovat.

Parametry
VýrobceTefal
Multifunkčníne
Objem6 litrů
Počet nádob
Časovačano
Příkon900 W
Nádoba na rýžiano
Displej ne
Odložený startne
Udržování teplotyne
Délka kabeluneuvedeno
VýhodyNevýhody
provedení z nerezové ocelimenší objem
skladnýchybí odložený start a udržování teploty
nízký příkon
jednoduché ovládání

Morphy Richards 48775

Parní hrnec Morphy Richards o objemu 6 litrů má dvě separátní nádoby. Každá z nich má objem 3 litry a jsou uloženy vedle sebe, nabízí možnost vložení jiných surovin a využití jiného programu vaření.

V příslušenství také nalezete mísu na omáčky a rýži o objemu 900 ml. Vybírat si můžete z přednastavených programů.

O aktivitě i nastavení máte přehled na modře podsvíceném LCD displeji. Kontejner, vaničku a odkapovou misku můžete po skončení s klidem umýt v myčce nádobí. Ocenitelné je také udržování tepla na dobu 40 minut.

Parametry
VýrobceMorphy Richards
Multifunkčníne
Objem6 litrů
Počet nádob2
Časovačano
Příkon1800 W
Nádoba na rýžiano
Displej ano
Odložený startne
Udržování teplotyano
Délka kabelu100 cm
VýhodyNevýhody
uložení nádob vedle sebemenší objem
vaření ve dvou nádobách nezávisle na soběchybí odložený start
udržování teploty až na 40 minut
mísa na omáčky

Phillips Avent 4v1

Multifunkční parní hrnec Philips Avent je přesně tím, co ocení každá máma. Připravit pro své dítě stravu tou nejšetrnější metodou opravdu lze. Vaření v páře zanechá nejvíce prospěních látek, které vařením a pečením jídlo výrazně ztrácí.

Tento pomocník připraví delikátní pokrm pro vaše dítko, ať už má v puse zubů pár nebo ještě žádné. Jednoduše si zvolíte z programů 6 měsíců+, 6-12 měsíců nebo 12 měsíců +.

Po uvaření si pokrm přímo v této jedné nádobě pomocí jediného pokynu rozmixujete na požadovanou konzistenci. Vzhledem k objemu nádoby, která má 1 litr, můžete navařit do zásoby a vytvořit tak až 4 porce, které smíte odložit do lednice nebo mrazáku.

Zbytky v hrnci lze i ponechat a později ohřát, a to díky funkce ohřevu, kterou je tento parní hrnec na příkrmy vybaven. A co rozmrazování? To také není problém.

Máme tedy zde multifunkční přístroj 4 v 1, který umí vařit v páře, ohřívat, rozmrazovat i mixovat. Omyvatelné komponenty navíc můžete umývat v myčce nádobí. K produktu si také smíte stáhnout aplikaci na mobil, která nabízí spousta inspirativních receptů, videí a zajímavé tipy a triky.

Parametry
VýrobcePhillips
Multifunkčníano
Objem1 litr (720 ml pro mixování)
Počet nádob1
Časovačne
Příkon400 W
Nádoba na rýžine
Displej ne
Odložený startne
Udržování teplotyne
Délka kabelu70 cm
VýhodyNevýhody
multifunkční využitíkratší délka kabelu
vhodný pro příkrmyvyšší cena
snadná obsluha
aplikace zdarma

Tefal VitaCuisine Compact

Ještě jednou si zmíníme elektrické parní hrnce Tefal, a tentokrát model VitaCuisine. Je významný svou funkcí, pro maximální zachování vitamínů – Vitamin+.

Přesto, že poskytuje pěkný třípatrový prostor na vaření o objemu 10,3 litru, je možné jej složit. Díky samostatným nádobám se nemusíte obávat ani mísení chutí.

Pro menší porce jídla využijete 4 malých pohárků, které jsou součástí balení spolu se dvěma tácy na omáčku a kuchařkou o více než 90 receptech.

Ovládání je jednoduché i díky LCD displeji, kde se vám navolené pokyny zobrazují.  Na ukončení varu vás upozorní zvukový signál časovače a jídlo bude stále udržováno teplé.

Takto si snadno a rychle uvaříte i tříchodové menu, a poté můžete všechny omyvatelné součásti mýt v myčce nádobí.

Parametry
VýrobceTefal
Multifunkčníne
Objem10,3 litrů
Počet nádob3
Časovačano
Příkon2000 W
Nádoba na rýžine
Displej ano
Odložený startne
Udržování teplotyano
Délka kabeluneuvedeno
VýhodyNevýhody
prostornýchybí odložený start
lze využít na 3 chody současněchybí nádoba na rýži
intuitivní ovládání
skladnost

Jak vybrat parní hrnec podle svých představ?

Aby vám parní hrnec udělal radost a nestal se dalším přebytečným haraburdím, na které se po čase začne prášit, doporučujeme vybírat opravdu moudře.

Musíte si s ním zkrátka sednout. Nemůžeme vám jistě poradit, který model, design a funkce by vás nejvíce potěšily. Nad tím musíte zauvažovat sami. My vám pouze ukážeme, co je v této oblasti nezbytné, a co je naopak takovým malým bonusem navíc.

Objem

Jedna z nejdůležitějších věcí, která vás bude zajímat je jistě objem. Určitě si pro 4 člennou rodinu nekoupíte hrnec o objemu menším než 6 litrů a pro dva zase hrnec s objemem nad 12 litrů. Musíme samozřejmě zohlednit to, co v něm plánujete vařit. Vystačíte si se zeleninou? Nebo jen masem? Nebo tam chcete naskládat celý oběd? Na to také navazuje další důležitý bod.

Počet nádob

Čím více, tím lépe? Ani tak to nelze říci. Především by se do nich mělo vejít to, co potřebujete. Není také nutné mít nádoby 3, pokud víte, že je nikdy současně nenaplníte.

Materiál

V tomto bodu se zaměřte na materiál nádob, který osobně preferujete. Průhledné hrnce z plastu jsou zdravotně nezávadné, ale možná se vám z hlediska trvanlivosti více zalíbí nerezová ocel. 

Příkon

Je celkem důležitou součástí výběru jakéhokoliv elektrospotřebiče. Velice úzce s ním souvisí spotřeba elektrické energie. Aby se vám měsíční účty příliš navýšili, vybírejte parní hrnce s nižším příkonem.

V této kategorii narazíte na rozmezí od 650 W do 2200 W, což je také odvozeno od velikosti varných nádob. Naopak výhodou vyššího příkonu je zase rychlost, kterou se jídlo připraví. Doporučujeme také sledovat třídy energetické náročnosti.

Odložený start a automatické vypnutí

Jde o dvě zajímavé funkce. Odložený start je významný, pokud si chcete s předstihem nastavit, kdy začne parní hrnec vařit. Automatické vypnutí je zase zajímavé s ohledem k úspoře elektrické energie.

Udržování teploty

Je dalším příjemným bonusem. Jídlo zůstává teplé, i když se vám zrovna do jídla nechce, nebo momentálně nemáte čas.

Vybavení

Součástí parních hrnců jsou různé nádobky. Jednou z nejdůležitějších je nádobka na vaření rýže, dále pak miska na omáčku nebo přihrádky na vejce nebo jiné další misky, kupříkladu na dezerty. 

Časovač 

Nebo také minutka je důležitá, pokud chceme mít přehled, jak dlouho ještě vaření bude trvat. 

Dětská pojistka

Opravdu ocenitelná věc, která potěší každé starostlivé rodiče.

Skladnost

Velkou výhodou u většiny modelů je jejich stohovatelnost. Jednotlivé hrnce lze do sebe hezky zasunout, a tak docílíte kompaktní velikosti, kterou lze uložit do skříňky spolu s dalšími hrnci.

Funkce a vychytávky

Jak můžete vidět, i parní hrnce mohou disponovat dalšími funkcemi a vychytávkami, které proces tepelné přípravy ještě usnadňují, jako je tomu například u multifunkčního hrnce s mixérem Phillips. Také mohou zvyšovat úspory nutričních hodnot, jako je tomu například u funkce Vitamin+. 

A jaké jsou na závěr plusy a mínusy parních hrnců obecně?

VýhodyNevýhody
rychlá přípravaomezené dochucování
nutriční úsporana chuť si je nutné zvyknout
maximální zachování aroma potravinnový spotřebič v domácnosti
eliminace nezdravých tuků

Často kladené otázky

⚡ Hledáte levný parní hrnec?

Za dostupnou cenu vám můžeme doporučit parní hrnec Russell Hobbs 23560, který pořídíte od 1231 Kč. Pokud by vám vyhovovala menší varianta s objemem 6 litrů, od 1399 Kč zakoupíte parní hrnec TEFAL VC 145130.

⚡ Jaký objem parního hrnce a kolik nádob si vybrat?

Na celkový objem musíme také přihlížet s počtem nádob. Závisí nejen na počtu porcí, které chcete připravovat, ale také na tom, kolik chodů a samostatných jídel máte v plánu připravovat současně. Obecně platí, že pro 2 osoby si vystačíte s objemem 3 – 4,5 litrů, pro 4 osoby 4,5 – 6,5 litrů a větším pro 4 a více osob.

⚡ Preferujete parní hrnec s funkcí automatického vypnutí?

Funkcí automatického vypnutí je vybaven parní hrnec ETA Calderon II Vital.

⚡ Hledáte parní hrnec na příkrmy?

Parním hrncem na příkrmy je Phillips Avent 4v1.

⚡ Preferujete model s možností vaření rýže?

Rýži lze vařit v hrncích s nádobou na rýži, kterou disponují všechny modely kromě Phillips Avent 4v1 a Tefal VitaCuisine Compact.

⚡ Jde vám především o kvalitní zákaznický servis?

ETA poskytuje záruční i pozáruční servis. V případě nutnosti můžete parní hrnec reklamovat i na prodejně, kde jste jej zakoupili. Stejným způsobem funguje servis Morphy Richards a Russell Hobbs.

Výrobky Tefal jsou opravitelné po dobu 10 let. Výrobce se po tuto dobu zavazuje naskladnění potřebných komponentů na opravu.

Závěrečné shrnutí recenze parních hrnců

Tak co, padl vám některý z uvedených parních hrnců do oka, nebo ještě potřebujete čas na zvážení? V následující tabulce můžete vidět všechny parametry pěkně pohromadě.

ETA Calderon II VitalRussell Hobbs 23560TEFAL VC 145130Morphy Richards 48775Phillips Avent 4v1Tefal VitaCuisine Compact
VýrobceETARussell HobbsTefalMorphy RichardsPhillipsTefal
Multifunkčníneneneneanone
Objem11 litrů10,5 litrů6 litrů6 litrů1 litr (720 ml pro mixování)10,3 litrů
Počet nádob23213
Časovačanoanoanoanoneano
Příkon1800 W1000 W900 W1800 W400 W2000 W
Nádoba na rýžianoanoanoanonene
Displej anoanoneanoneano
Odložený startneanonenenene
Udržování teplotyanoneneanoneano
Délka kabelu100 cm70 cmneuvedeno100 cm70 cmneuvedeno
Cenaod 2000 Kčod 1231 Kčod 1399 Kčod 1388 Kčod 3799 Kčod 2490 Kč

A jestli vás zajímá, který z uvedených výrobků bychom si vybrali my, pak musíme předem říci, že rozhodování je opravdu těžké.

Ale z větších parních hrnců se nám nejvíce zamlouvá  Russell Hobbs 23560, který má 3 oddělené hrnce, nádobu na rýži, funkci odložený start a velice sympatickou kupní cenu.

Z objemově menších parních hrnců se nám zamlouvá TEFAL VC 145130, který je řešen naprosto jednoduše, ale oproti jiným hrncům má navrch díky jeho provedení z nerezové oceli.

Doufáme, že pro vás byla recenze parních hrnců přínosem a pomůže vám k lepšímu výběru.