Zelenina

Jako příloha je vhodně zvolena, pokud od jídla očekáváme maximální přísun živin v nízkokalorické podobě. Ideální je nejen při redukční dietě, ale i jako součást zdravých jídelníčků. Na výběr máme opravdu široké spektrum. Od brambor, po cuktetu, květák, brokolici, lilek, dýni, patizon a další. Ochutnejte recepty na zeleninové přílohy v těch nejlepších podobách

Luštěniny

Čočka, hrách, cizrna, fazole a sója. Můžete si ji připravit k mnoha pokrmům. Jelikož jsou bohaté na bílkovinu, neměla by se tato příloha volit k vydatným masitým jídlům. Pravdou je, že legendární chilli con carne je opravdu dobré, že?

Obilniny

Patří zde nejznámější rýže, ale i produkty pšenice, prosa a ječmenu. Nejznámější jsou:

  • Kuskus - spařená krupice z pšenice, prosa či ječmenu
  • Jáhly - loupané proso
  • Kamut - pradávný druh pšenice s mnohem vyšším podílem živin
  • Špalda - zdravější druh pšenice
  • Bulgur - pomletá semena naklíčené špaldy

K dalším obilninám vhodným pro přílohy patří i oves či kukuřice.

Už jste někdy ochutnali recepty s kuskusem či bulgurem? Dají se perfektně kombinovat s omáčkou, zeleninou i masem. Příprava je navíc velmi rychlá.

Přílohy z bílé mouky

V této kategorii musíme vyzdvihnout knedlíky. V české kuchyni patří k neodmyslitelným přílohám. Kynuté, bramborové, tvarohové. Jí se ve slaných i sladkých podobách. Inspirujte se tipy, jak udělat lahodný domácí knedlík v různých podobách

Dále zde patří těstoviny, noky nebo halušky.

Vydatné rostliny

Na místo příloh musíme posadit i rostlinné druhy. Oblibou se může stát quinoa, tapioka nebo pohanka. Podívejte se na tipy, jak využít pohanku.