Rozsáhlý test elektrických kráječů potravin (recenze & zkušenosti)

Kráječe potravin jsou skvělými pomocníky do kuchyně?

Proč jsou vlastně tak nezbytné?

Pokud zkrátka krájíte hodně a chcete, aby byly řezy opravdu precizní, je tento přístroj na místě.

Jak si ale v množství produktů vybrat ten správný?

My si dnes odhlalíme, jak fungují jedny z nejlépe hodnocených elektrických kráječů potravin.

Jste zvědaví? Mrkněte na recenzi.

Concept KP 3531

Jako první si předvedeme elektrický kráječ na chleba Concept. S tímto pomocníkem si nakrájíte potraviny na libovolnou velikost od 0 do 23 mm, přičemž si můžete pochvalovat jeho ostrost a rychlost.

A na co tento kráječ můžete využít? Ať už jej využujete jako kráječ na zeleninu, pečivo, šunku, sýry, je to na vás. Díky rozsahu krájení, který poskytuje, půjde vše jako po másle. Pokud se rozhodnete udělat smažený sýr, jednoduše si nastavíte požadovanout tloušťku a nemusíte se trápit obyčejným nožem. 

Bezpečnostní spínač s dvojtou pojistkou ocení nejen ti, kdo mají malé děti. S jeho pomocí smíte předejít nechtěným úrazům.

Kotouč je vyroben z nerezové oceli o průměru 17 mm. Jeho materiál tedy vypovídá, že jde o kvalitní provedení, které nerezaví a je zdravotně nezávadné. Jeho údržba je navíc velice snadná, stačí jej umýt pod tekoucí vodou nebo vložit do myčky nádobí.

A co dalšího je hodno zmínky? Určitě oceníte i nerezový tác, na který vše nakrájené padá, a také nakloněnou desku, která poskytuje pohodlí při krájení.

Uživatelé si nejvíce pochvalují snadnou údržbu, prakticky řešený posuvný stolek a příslušný nerezový stolek, na který padá vše nakrájené.

Technické parametry
Tloušťka řezu0-23 mm
Šířka nože17 mm
Materiál noženerezová ocel
Regulace otáčekne
Příkon130 W
Délka kabeluneuvedeno

Výhody Nevýhody
velký rozsah řezuchybí regulace otáček
praktický tácek na krájené potraviny
kvalitní zpracování 


Gorenje R 401

S elektrickým kráječem od Gorenje si vystačíte, pokud nemáte příliš velké požadavky na rozpětí krájení. S vroubkovaným nožem Solingen o síle 17 mm nakrájíte potraviny dle libosti, avšak do 17 mm, což je oproti předchozímu kráječi znatelně méně.

Na druhou stranu jej lze celkem snadno využít a můžete na něm ocenit důmyslné řešení pro jeho uskladnění. Poté, co jej využijete třeba jako kráječ na chleba, zeleninu, sýry, ovoce, salámy, jej snadno sklopíte a navinete napájecí kabel do příslušného prostoru.

Během práce se nemusíte bát, že vám někam uteče, neboť bude jištěn jeho pogumovanýma nohama. K ještě větší bezpečnosti pak přispívá i zabudovaný bezpečnostní spínač, který chrání před nechtěným spustěním.

Technické parametry
Tloušťka řezu0-17 mm
Šířka nože17 mm
Materiál noženerezová ocel
Regulace otáčekNe
Příkon110 W
Délka kabelu1 m

Výhody Nevýhody
výhodná cenachybí regulace otáček
skladnostmenší rozsah řezu
kvalitní zpracování 


Graef SKS 10021

Elektrický kráječ potravin Graef patří také mezi velice oblíbené výrobky německé kvality. Tento model se vyjímá tím, že poskytuje možnost regulace otáček, což je velice ocenitelné.

Jeho další předností je i velice úsporný motor Eco Power motion, který dosahuje příkonu 45 W a až při maximálním zatížení dosahuje 170 W. 

Ať už jej využijete jako kráječ na knedlíky, zeleninu, maso, uzeniny, sýry, vše je na vás. Naporcovat smíte cokoliv budete chtít na šířku od 0 do 20 mm. Jeho ozubený nůž z nerezové oceli je vybaven i bezpečnostním odnímatelným krytem.

A pokud nebudete zrovna chtít ozubenou čepel, smíte ji vyměnit za čepel hladkou. K pohodlnému krájení ještě pomůže plastový držák potravin, který zároveň zajistí jistou bezpečnost.

Technické parametry
Tloušťka řezu0-20 mm
Šířka nože17 mm
Materiál noženerezová ocel
Regulace otáčekAno
Příkon45-170 W
Délka kabeluneuvedeno

Výhody Nevýhody
regulace otáčekvyšší cena
úsporný motorchybí tácek na potraviny
kvalitní zpracování k náhradnímu noži není dobána krabička k uložení
vyměnitelný kotouč
slušný rozsah řezu


Sencor SSG 3501GR

Nebo byste raději ocenili elektrický kráječ zeleniny? Sencor jeden takový má. A nejen, že se na něm potraviny nakrájíte, ale slouží taktéž jako struhadlo. K tomu slouží 5 kusů vyměnitelných bubnů.

V multifunkční kráječi 5v1 naleznete buben na tenké plátky, který je ideální třeba ke krájení brambor na lupínky. Struhadlo, které pokrájí zeleninu na vlnité plátky, které pak smíte využít pro dekorační účel, třeba na výrobu lákavé oblohy.

Jemné struhadlo poskytne strouhání na jemnou strukturu, která se hodí do různých salátů a pomazánek. A nakonec hrubé struhadlo je parádní k přípravě dokonalých bramboráků. Jak vidíte, lze jej využít jako multifunkční kráječ na ovoce i zeleninu a mnohem víc.

Tento skladný pomocník má prostornou plnicí hubici, a tak se nedudete muset trápit předpřípravou potravin na menší kousky. 

Technické parametry
Počet bubnů5
Materiálplast, nerez
Příkon150 W
Délka kabelu120 cm

Výhody Nevýhody
výhodná cenaplastové provedení
úsporný motorpotřeba obsluhy oběma rukama
lehký a skladný
5 vyměnitelných bubnů
prostorná plnicí hubice


Clatronic ME 3604

Clartronic je dalším elektrickým strouhačem a kráječem zeleniny. Poskytuje taktéž 5 různých řezů díky 5 vyměnitelným bubnům z nerezové oceli. Zeleninu, ale samozřejmě i jiné potraviny, si nakrájíte a nastrouháte do požadované velikosti a tvaru.

Na výběr máte ze struhadla na jemné i hrubé strouhání, či kráječe na tenké plátky a tenké vlnité plátky. S jeho pomocí si rychle nastrouháte, nakrájíte nebo nakrouháte vámi zvolenou potravinu.

Třeba jako kráječ na cibuli je naprosto skvělý. Už žádné slzy! Praktickou záležitostí je taktéž široká plnicí hubice a protiskluzové nožky, které zajistí stabilní umístění.

Technické parametry
Počet bubnů5
Materiálplast, nerez
Příkon150 W
Délka kabeluneuvedeno
Výhody Nevýhody
výhodná cenaplastové provedení
5 vyměnitelných bubnů
prostorná plnicí hubice


K čemu jsou elektrické kráječe vlastně dobré?

Kuchyňský elektrický kráječ je skvělým pomocníkem do domácnosti zejména pro každého, kdo si potřebuje pravidelně porcovat různé druhy potravin. Zajišťuje rychlost, pohodlí a samozřejmě opravdovou přesnost na milimetry.

Na co při výběru kráječe pohlížet?

Příkon

Jako u každého elektrospotřebiče je nutné se ohlédnout i na tento parametr. Příkon elektrických kráječů se většinou pohybuje velice nízko a oproti jiným kuchyňským spotřebičům je téměř zanedbatelný.

Pojďme se ale podívat, jaký ze spotřebičů je po této stránce nejvýhodnější, tedy nespotřebovává tolik elektrické energie. Elektrický kráječ Graef disponuje funkcí Eco Power motion a jeho spotřeba tak začíná na pouhých 45 W, což je dost málo, že?

Materiál a tvar nože

Materiál elektrického struhadla a kráječe by měl vždy odpovídat nejen kvalitě, ale také zdravotní nezávadnosti. Materiály tedy vybírejte pečlivě a dbejte, aby nože, kotouče a struhadla byla z nerezové oceli.

U elektrických kráječů potravin se objevují dvojí typy nožů. Prvním je hladký a druhým pak ozubený.

Hladký kotouč se skvěle využívá ke krájení tvrdých sýrů, uzenin, zeleniny a jiných potravin, ale zároveň je vhodný ke krájení velice tenkých plátků, například carpaccia.

Ozubené kotouče využijete zejména ke krájení pečiva, ale také zvládnou nářezy, šunku, tvrdé sýry nebo zeleninu a ovoce.

Tác na nakrájené potraviny

Není až tak nezbytnou součástí kvalitního kráječe, avšak potěší, pokud nemusíte řešit nějakou vhodnou alternativu. Je dost praktické, pokud vám právě krájené potraviny padají na příslušný tác, takže se vám nic nerozkutálí.

Bezpečnost

Jelikož jde o spotřebič, který je vybaven ostrými noži, je celkem nezbytné, aby byl vybaven bezpečnostní pojistkou. Ochráníte tak nejen sebe, ale i případně děti, které by měli v plánu si s tímto přístrojem hrát. Nejen, že by měl mít pojistku proti nechtěnému spuštění, ale i automatické vypnutí nebo chránič prstů.

Rozsah tloušťky řezu

Čím větší šíři řezu dokáže elektrický kráječ udělat, tím je to lepší. Na trhu jsou kráječe, které krájí i 22 mm a více, ale také takové, které krájí do 15 mm. 

Elektrický vs. ruční kráječ

Možná jste si během čtení této recenze položili otázku, jestli by si nebylo vhodnější pořízení ručního kráječe. Ty jsou poháněny fyzickou silou. Ano, nespotřebujete u nich žádnou elektrickou energii, avšak využíváte tu svou.

Pokud vám dělá problém párkrát otočit kličkou, pak je skvělou volbou elektrický kráječ na potraviny. Nejen, že vám ušetří nezbytný čas, ale i námahu. Navíc se spotřebovaná energie tohoto výrobku pohybuje velmi nízko.

A jak se vlastně liší cenově? Ruční kráječe se pohybují v ceně kolem jedné tisícovky, ale blíží se i k 1800 Kč. V této kategorii tedy smíte pořídit slušný elektrický kráječ. 

Často kladené otázky

⚡ Je pro vás prioritní volbou nízká cena?

Za velice dostupnou cenu, tedy od 1499 Kč se dá zakoupit kráječ na chleba Gorenje, který hravě zvládne krájet pečivo na vámi zvolenou velikost, maximem je však 17 mm. 

⚡ Preferovali byste stohovatelný elektrický kráječ?

Mezi skladné kráječe smíme zahrnout ten od Gorenje. Po jeho využití jej smíte snadno složit a uschovat.

⚡ Jakou šíři řezu si vybrat?

Jak už jsme se zmínili, na trhu jsou kráječe, krájejí do velikosti 15 mm, ale i takové které zvládnou 23 mm. Musíte tedy zvážit, co budete krájet nejčastěji. Ostatně přístroj, který zvládne nakrájet i dvou centimetrové plátky masa není k zahození, že?

⚡ Preferujete kráječ s regulací otáček?

Plynulá regulace otáček je u takového přístroje určitě velkým bonusem. Nemusíte se bát, že je na vás kráječ moc rychlý a dle zvolené potraviny si navolit i ideální rychlost. Kráječem s plynulou regulací otáček je třeba Graef, který je mimo jiné i německým kvalitním a zároveň uživatelsky přívětivým produktem.

⚡ Jde vám zejména o kvalitní zákaznický servis?

Zákaznický servis je samozřejmě na místě. V naší recenzi jsme zmínili produkty, který jsou na českém trhu známé a zároveň v této kategorii oblíbené. Jaký ale jejich výrobci poskytují servis?

U značek Sencor a Concept lze reklamované zboží přinést k prodejci nebo servisního střediska. Servisních středisek je v republice hned několik. A pokud to máte daleko, stačí výrobek poslat poštou.

Kráječe Gorenje můžete reklamovat taktéž na prodejně nebo v servisním středisku. Před tím však musíte nadiktovat potřebné výrobní číslo a další údaje.


Jak o kuchyňský kráječ pečovat?

Aby byl krájecí kotouč zachován, doporučuje se jeho správné čištění. Údržba však není nějak náročná, postačí jej otřít vlhkým hadříkem. Pokud krájíte uzeniny, maso nebo zeleninu, je vhodné jej dokonce jednou týdně umýt pod tekoucí vodou. V případě, že jej využíváte pouze ke krájení pečiva, stačí jej zprostit přebytečných drobků.

Je nutné kotouč časem přebrousit?

Většinou se setkáme s tím, že u zoubkovaných kotoučů není nutné žádné broušení. Pokud byste však měli časem podezření, že váš kráječ nekrájí dobře, smíte jej klidně dát přebrousit u odborníka.

Vyhodnocení recenze elektrických kráječů

Během čtení této recenze jste si možná udělali obrázek o ideálním kráječi potravin. Primárně si zodpovězte otázky:

„Jaké jsou vaše priority?”

„Na co chcete kráječ využívat?“

„Potřebujete spíše kráječ chleba nebo kráječ na zeleninu?“

Na trhu je spousta druhů výrobků. Můžete se setkat s kvalitními i nekvalitními výrobky.

Výše jsme si shrnuli, na co je nutné se zaměřit. Nenechte se tedy ovlivnit výprodejí nebo na oko krásným výrobkem.

Z námi hodnocených kráječů na chleba bychom jako levný základ doporučili Gorenje. Nejen, že je za dostupnou cenu, ale plní i celkem dobrou práci. Pokud nejste nároční a vystačíte si se šíří krájení do 17mm, pak by vás mohl oslovit. 

Největším rozpětím šíře krájení samozřejmě disponuje Concept, což zároveň ještě podporuje jeho plus v tom, že má krájecí tác, na který všechno právě krájené dopadá.

Jako nevýhodu Gorenje i Conceptu však musíme zmínit absenci regulace rychlosti otáček, čímž zase naopak disponuje Graef. Ten je navíc schopen krájet do šíře plátků 20 mm, což je celkem slušné, že?

Zda vaše oko padlo zejména na elektrické kráječe zeleniny, pak bychom mohli u obou modelů zhodnotit stejné bonusy. Oba jsou totiž vybaveny stejným počtem bubnů na krájení i strouhání. Zpracování struhadel a bubnů je materiálově totožné.

Nevýhodou obou produktů je jejich “plastovost”, ale na druhou stranu oceníte jejich lehkost a snadnou manipulaci. Pracují jako multifunkční kráječ, na kterém si během několika sekund nakrájíte a nastrouháte zeleninu, ale i sýry či šunku do požadované velikosti i tvaru.

Zde se můžete podívat na parametry kráječů uvedených v recenzi:Concept KP 3531Gorenje R 401Graef SKS 10021Sencor SSG 3501GRClatronic ME 3604
Tloušťka řezu0-23 mm0-17 mm0-20 mmxx
Počet bubnůxxx5 ks5 ks
Šířka nože17 mm17 mm17 mmxx
Materiál noženerezová ocelnerezová ocelnerezová ocelnerezová ocel + plastnerezová ocel + plast
Regulace otáčekneneanoxx
Příkon120 W110 W45-170 W150 W150 W
Délka kabeluneuvedeno1 mneuvedeno120 cmneuvedeno
Cena
Zobrazit nabídku

Zobrazit nabídku

Zobrazit nabídku

Zobrazit nabídku

Zobrazit nabídku