Testujeme kontaktní elektrické grily. Jaký v naší recenzi vyhrál a proč?

Elektrický kontaktní gril známe také pod názvy  panini gril nebo paninovač.

Kdo má trochu tuší, co všechno může takovýto přístroj nabídnout, možná už přemýšlí, že by se v jeho kuchyni mohl velice hezky uchytit. 

Jelikož je takových šikovných pomocníků na trhu spousta, pojďme se na některé z nich podívat. 

Jaké parametry je opravdu nezbytné před jeho výběrem zvážit?

Vybrali jsme pro vás ty nejoblíbenější výrobky a zhodnotili je.

Tefal Optigrill XL

Na počátek testu kontaktních grilů si zmíníme Tefal Optigrill, jenž nabízí opravdu rozmanité možnosti grilování. Ukrývá v sobě 9 automatických programů grilování a barevný indikátor pro perfektně propečené maso.

Vybírat můžete z programů Burger, Červená masa, Sendvič, Klobása, Ryby, Drůbež, Plody moře, Slanina, Vepřové.

Mimo jiné mu nechybí program na rozmrazení. Smíte si nastavit 4 teploty, pomocí nichž docílíte jednotlivých stupňů propečenosti. Samozřejmostí je vyjímatelná sběrná nádoba na šťávu z masa a nadbytečný tuk.

Celým procesem grilování vás provedou světelné kontrolky, fialová signalizuje předehřev, modrá a následně zelená počátek grilování, žlutá přípravu krvavého maso (rare), oranžová přípravu středně propečeného (medium) a červená dobře propečeného masa (well-done).

Po skončení grilování vás upozorní zvukovým signálem, kdy je již jídlo připraveno podle vašich představ. Kromě toho všeho se může kontaktní gril Tefal XL pyšnit i prostornou plochou na přípravu grilovaných pokrmů, která je až o 33 % větší.

Parádně si tak vystačíte s přípravou jídla nejen pro sebe, ale celou rodinu nebo přátele. V rozloženém stavu poskytuje plochu o rozměrech 40×40 cm, což je prostor pro 6-8 porcí jídla.

Velkou vychytávkou kontaktního grilu Tefal Optigrill je také technologie Automatického senzoru grilování, díky níž zvládne změřit tloušťku vámi připravené potraviny, a tak vypočítat optimální teplotu pro přípravu.

Vroubkované grilovací desky jsou vyrobeny z litého hliníku, jejich povrch je vybaven nepřilnavou vrstvou. Nejen, že to zajistí, že se jídlo nepřichytí, ale plotýnky můžete pohodlně umýt v myčce nádobí.

Parametry
VýrobceTefal
TypStolní gril
Materiál roštuhliník a PTFE povrch
Grilování na dvou plotýnkáchne
Velikost grilovací plochy800 cm2
Termostatano
Příkon2000 W
Rozměry grilu (VxŠxH)17,5×44,5×36,5 cm
Hmotnost5.96 kg
VýhodyNevýhody
prostorná grilovací plochanení příliš skladný
chytrá technologie pro nastavení teplotynávod v ČJ chybí
9 programů 
4 nastavitelné teploty
funkce rozmrazování
příznivá cena

Jak vypadá kontaktní gril Tefal XL? Mrkněte se na video:

(CZ) Tefal OPTIGRILL+ XL GC722 – O 33% větší grilovací plocha, 3 nové programy

Sage BGR 840

Mezi další a excelentní kontaktní grily patří Sage BGR 840, který poskytuje prostornou plochu na grilování, kvalitu a inteligentní funkce.

Největší vychytávkou je integrovaná teplotní sonda, díky níž připravíte maso v požadovaném stavu a podle teploty odhadne, kdy už je hotové. Vybírat můžete z pěti možností nastavení podle druhu masa.

Připravíte si tak bez obav šťavnatý steak v raw, medium nebo well done variantách. Během práce s masem se nemusíte obávat připalování, a to i když budete šetřit na oleji. 

Na tomto stolním kontaktním grilu s nepřilnavým povrchem Quantanium PFOA free se bude grilovat jedna báseň. Údržba je také velice jednoduchá. Plotýnky jsou vyjímatelné a lze je mýt v myčce nádobí.

Gril si můžete zcela rozevřít a grilovat na žebrované části, která je vhodná na přípravu mas, nebo na hladké části, kde se dokonale ugriluje zelenina.

Tímto se vám také otevře plocha o rozměrech 34×52 cm. Plotýnky si můžete taktéž polohovat podle svých potřeb, horní deska se dá nastavit do požadované výšky.

Ovládání je prováděno pomocí dvou otočných tlačítek, kde si předvolíte teplotu a čas grilování, vše se vám pak zobrazí na LCD podsvíceném displeji. Ve spodní části grilu je také důmyslně ukrytá sběrná nádoba, kterou lze vyjmout, vylít a umýt.

Parametry
VýrobceSage
TypStolní gril
Materiál roštuQUANTANIUM
Grilování na dvou plotýnkáchne
Velikost grilovací plochy884 cm2
Termostatano
Příkon2400 W
Rozměry grilu (VxŠxH)18x41x36,5 cm
Hmotnost8.9 kg
VýhodyNevýhody
prostorná grilovací plochanení příliš skladný
integrovaná sondavyšší cena
nastavení teploty a času
polohovatelné plotýnky 
grilování s menším množstvím tuku

Podívejte se na video recenzi. Zjistíte, jak kontaktní gril Sage BGR 840 pracuje:

Chytrý gril SAGE BGR 840 - recenze

Catler 8012

Elektrický kontaktní gril Catler 8020 si nalezne uplatnění nejen u milovníků zdravého grilování, ale také barbecue. Ano, i této možnosti s tímto grilem australské kvality docílíte.

Kromě regulace teploty, která se pohybuje v rozmezí 180-220 °C, si nastavíte také požadovaný sklon i výšku grilovacích plotýnek.

Ocenitelná je také a vyjímatelná sběrná miska a časovač s maximem 15 minut. To vše si nastavíte na boční straně kontaktního grilu pomocí otočných tlačítek. Zde se také nachází teplotní červená kontrolka, která vás upozorní na ten správný čas pro přidání surovin.

Jak jsme již trochu naznačili, zajišťuje zdravější způsob grilování, a to díky speciálnímu povrchu Quantanium. Není tedy nutno používat příliš velké množství tuku, a zároveň se připravované jídlo nepřichytává. 

Parametry
VýrobceCatler
TypStolní gril
Materiál roštuQUANTANIUM
Grilování na dvou plotýnkáchano
Velikost grilovací plochy1101 cm2
Termostatano
Příkon2400 W
Rozměry grilu (VxŠxH)15,9×48,8×38,1
Hmotnost9.63 kg
VýhodyNevýhody
otevírací grilovací plochaplotýnky nejsou vyjímatelné, což zhoršuje pohodlí údržby
BBQ grilplastová madla
nastavení teploty vyšší hmotnost
polohovatelné plotýnky 
časovač
grilování s menším množstvím tuku

Podívejte se, jak se pracuje s elektrickým kontaktním grilem Catler 8012:

Kontaktní gril CATLER GR 8012

ECG 300 Deluxe

S kontaktním grilem ECG 300 Deluxe si uděláte nejen šťavnaté grilované maso, ale také zapečené panini nebo barbecue. Jeho předností je úplné rozevírání, které nabízí grilovací plochu navíc.

Tři volitelné provozní polohy vám zajistí grilování masa, zeleniny, zapékání sendvičů, panini či tortill.

Volitelná je také výška horní grilovací plochy. Pracovní teplotu si můžete libovolně nastavit v rozmezí 160-220 °C.

Díky vyjímatelným plotýnkám je tento panini gril jednoduché udržovat, k tomu poslouží mimo jiné i tvarovaná škrabka, která je součástí balení. K pohodlí přispívá i vyjímatelná odkapávací miska na tuk a šťávu.

Parametry
VýrobceECG
TypStolní gril 
Materiál roštuTeflon
Grilování na dvou plotýnkáchano
Velikost grilovací plochy275×240 mm
Termostatano
Příkon2000 W
Rozměry grilu (VxŠxH)14,5×35,3×36,2 cm
Hmotnost5.8 kg
VýhodyNevýhody
otevírací grilovací plochakratší přívodní kabel
BBQ gril
nastavení teploty 
polohovatelné plotýnky 
výhodná cena

Sencor SBG 6031 SS

Ke kontaktním grilům v poměru slušných funkcí i ceny musíme přiřadit také Sencor SBG  6031 SS.

Disponuje vším, co je ke kvalitní přípravě grilovaného masa nezbytné. Na výběr máte ze 7 programů, tj. mražené potraviny, klobása, slanina, steak, ryba, kuře nebo hamburger.

Kromě toho se ovšem nabízí využití zcela manuálního programu. Grilovací rošty si pohodlně nastavíte do požadovaného úhlu, přičemž gril můžete úplně rozložit a grilovat na obou plochách.

K ideálnímu vychytání teploty slouží automatické senzory, které dokáží na základě tloušťky masa vypočítat vhodnou teplotu. Plotýnky lze po ukončení grilování vyjmout a snadno umýt i v myčce nádobí.

Výhodou je také odkapávací miska na přebytečný tuk a šťávu z masa. V oblasti skladnosti pak musíme pochválit možnost jeho skladování ve svislé poloze.

Parametry
VýrobceSencor
TypStolní gril
Materiál roštuTeflon
Grilování na dvou plotýnkáchano
Velikost grilovací plochy310×250 mm
Termostatano
Příkon2100 W
Rozměry grilu (VxŠxH)16,2×37,6×33 cm
Hmotnost4.7 kg
VýhodyNevýhody
otevírací grilovací plocha
volba ze 7 programů+manuální program
automatická regulace teploty 
skladnost

Livington Low Fat Gril

Pokud hledáte stolní elektrický gril, na kterém lze grilovat naprosto bez tuku, pak vám můžeme doporučit Livington Low Fat Gril se speciálním povrchem roštů. Směs keramiky, titanu a mědi poskytuje skvělé nepřilnavé vlastnosti.

Ohřev probíhá na základě dvou topných těles a připravíte si v něm nejen šťavnaté steaky z různých druhů masa, ale také křupavé tousty nebo zapečené tortilly.

Přebytečná šťáva odteče do misky, kterou lze vyjmout. Jako nevýhodu musíme uvést nemožnost grilovat na obou plotýnkách, neboť jej nelze otevřít do 180 °C, dále pak nelze vyjmou plotýnky, což může stěžovat jeho údržbu.

Nevýhodou je jistě také chybějící termostat a menší grilovací plocha. Navzdory tomu však poskytuje celkem slušný způsob zdravého grilování.

Parametry 
VýrobceLivington
TypStolní gril
Materiál roštukeramika, titan a měď
Grilování na dvou plotýnkáchne
Velikost grilovací plochy20,5×18 cm
Termostatne
Příkon900 W
Rozměry grilu (VxŠxH)24x29x10 cm
Hmotnost1,8 kg
VýhodyNevýhody
speciální nepřilnavý povrchrošty nejsou vyjímatelné
skladnostchybí termostat
grilování bez nutnosti tukunelze úplně rozevřít
nízká spotřeba el. energie

Na co je nezbytné při výběru kontaktního grilu přihlížet?

Kontaktní elektrické grily nabízí rozmanitost jejich využití. Nejen, že na nich připravíte snadno a rychle šťavnaté steaky s požadovanou propečeností, ale nabízí také grilování zeleniny, ryb, mořských plodů, nebo také zapékání toustů, oblíbených italských panini nebo plněných tortill.  

Své využití tak nalézá nejen v přípravě obědů, ale také večeří, svačin nebo snídaní. Některé modely kontaktních grilů navíc nabízí barbecue grilování, což je povyšuje o stupeň výše.

Hravě tak zužitkujete celou plochu grilu bez působení tepla shora. K tomu, abychom si vybrali kvalitní produkt, je nutné zvážit důležité parametry. Některé z nich sice nějak obejdeme, jiné jsou zase pro pohodlné grilování zkrátka nezbytné. 

Rozměry grilovací plotýnky

Docela nevyhnutelné bude přihlédnutí k prostoru, který vám bude nabídnut ke grilování na jeden zátah. Pokud vás je v domácnosti málo, vystačíte si i s menší plochou pro ohřev, plánujete-li jej využit pro velkou rodinu nebo přátelská setkání, můžete uvažovat o co největším možném prostoru. 

Možnost využít obou grilovacích ploch

To, zda si můžete celý panini gril rozevřít jako knihu, není úplně od věci. Nejen, že vám to nabídne další využitelný prostor, takže získáte téměř půl metru grilovací plochy, ale také si můžete vychutnat přípravu barbecue pokrmů. 

Dvojí struktura grilovací plochy

Grilování na dvou plotýnkách je výhodné, zejména pokud máte potřebu výběru mezi jednotlivými deskami. Dle svých přání si můžete měnit hladkou plochu za vroubkovanou. Žebrovaná plocha je skvělá na grilování masitých pokrmů, hladká naopak na zeleninu nebo třeba palačinky.

Materiál grilovací desky

Z hlediska materiálového složení desky si vybírejte ty s nepřilnavým povrchem. Jde o parametr, který snad splňuje každý z výrobků na trhu. V recenzi máme uvedeny různé povrchové úpravy od teflonu, přes směs keramiky, mědi a titanu, až po Quantanium.

Polohovatelnost grilovacích roštů

K pohodlí poslouží též polohovatelnost roštů. Nejen, že zajistí optimální sklon, který každá z potravin potřebuje, ale užitečná je též nastavitelnost horního roštu do požadované výšky. Potraviny o větší šířce se vám tak nebudou v grilu mačkat, manipulace bude snažší a propečenost rovnoměrná. 

Termostat

V moderním elektrospotřebiči by také neměl být postrádán termostat. Zajistí rovnoměrnou regulaci tepla, což slouží nejen jako bezpečnostní ochrana, ale také jako milá pomůcka pro vychytání té správné teploty potraviny. Zejména pro přípravu steaků jej hodnotíme jako přínosný doplněk.

Sběrná nádoba

Řekněme, že tato maličkost je více než důležitá. Integrovaná nádobka, kde odtéká přebytečný tuk nebo šťáva z masa, je zkrátka super. A právě díky stečení přebytku šťávy z masa přichystáte dokonalé steaky, které nebudou připomínat dušené maso.

Jednoduchá údržba

Jak už jsme se v recenzi kontaktních grilů zmínili, je také velkým bonusem nalézt výrobek s vyjímatelnými grilovacími deskami. Údržba a čištění tak bude mnohem snazší. Velké plus také spočívá možnosti mytí v myčce nádobí. Milým doplňkem je také stěrka, kterou jednoduše odstraníte hrubé nečistoty.

Nastavení teploty

Mezi nemalé výhody patří výběr teploty. Každé z jídel totiž pro jeho přípravu potřebuje teplotu jinou. Vychytávkou také jsou předdefinované programy, které mají předprogramovaný čas i teplotu, při které připraví jednotlivé suroviny.

Časovač

Mít na grilu minutku nebo zvukovou signalizaci po ukončení grilování, je výhodné, zejména pokud nechcete u grilu stát a čekat, až bude hotovo. Díky přítomnosti tohoto doplňku se můžete mezitím klidně věnovat úplně jiné činnosti. 

Skladnost

Do malé kuchyně, nebo respektive, pokud vaše kuchyň nemá dostatek úložných prostor, zajisté oceníte skladování elektrického grilu ve svislé poloze. Ušetří vám tak nemálo místa.

Často kladené otázky

⚡ Rozhoduje o výběru nejvíce cena?

Mezi nejlevnější variantu patří elektrický gril Livington Low Fat Gril, který pořídíte od 1188 Kč.

⚡ Potřebujete kontaktní elektrický gril s dostatkem grilovací plochy?

Největší grilovací plochu o velikosti 1101 cm2 poskytuje gril Catler 8012. Co do velikosti zmíníme i Sage BGR 840 o velikosti 884 cm2  a Tefal Optigrill, a to o velikosti 40x40 cm v rozloženém stavu.

⚡ Chtěli byste si vybrat z rozevíratelných kontaktních grilů?

Rozevíratelné grily jsou všechny s výjimkou Livington Low Fat Gril.

⚡ Rádi byste si vybrali gril s termostatem?

Termostatem jsou vybaveny všechny kontaktní grily s výjimkou Livington Low Fat Gril.

⚡ Preferujete panini gril s předvolenými programy?

Tuto možnost nabízí gril Sencor SBG 6031 SS a Tefal XL.

⚡ Preferuje gril s nastavitelnou výškou horní částí roštu?

Výšku horního roštu lze nastavit u kontaktních grilů Tefal XL, Sage BGR 840, Catler 8012 a ECG 300 Deluxe.

⚡ Preferuje gril s možností grilování na dvou druzích plotýnek?

Tuto možnost nabízí elektrické grily Catler 8012, ECG 300 Deluxe a Sencor SBG 6031 SS.

Závěrečné shrnutí recenze kontaktních grilů

Který z kontaktních grilů se vám zalíbil nejvíce? K závěru se ještě klidně podívejte na parametry všech modelů. 

Tefal Optigrill XLSage BGR 840Catler 8012ECG 300 DeluxeSencor SBG 6031 SSLivington Low Fat Gril
VýrobceTefalSageCatlerECGSencorLivington
TypStolní grilStolní grilStolní grilStolní gril Stolní grilStolní gril
Materiál roštuhliník a PTFE povrchQUANTANIUMQUANTANIUMTeflonTeflonkeramika, titan a měď
Grilování na dvou plotýnkáchneneanoanoanone
Velikost grilovací plochy800 cm2884 cm21101 cm2275×240 mm310×250 mm20,5×18 cm
Termostatanoanoanoanoanone
Příkon2000 W2400 W2400 W2000 W2100 W900 W
Rozměry grilu (VxŠxH)17,5×44,5×36,5 cm18x41x36,5 cm15,9×48,8×38,114,5×35,3×36,2 cm16,2×37,6×33 cm24x29x10 cm
Hmotnost5.96 kg8.9 kg9.63 kg5.8 kg4.7 kg1,8 kg
Cenaod 4145 Kčod 8950 Kčod 4239 Kčod 1799 Kčod 2777 Kčod 1183 Kč

Zajímá vás, který z recenze kontaktních grilů bychom si vybrali my? Pokud bychom volili levné kontaktní grily s dostatkem důležitých funkcí, nejspíše bychom si vybrali kontaktní gril ECG 300 Deluxe. Kdybychom ale hledali prostornější gril, asi bychom zvolili gril Tefal Optigrill XL nebo gril Catler 8012.