Rozsáhlý test pánví na grilování: podle čeho vybírat? (recenze & zkušenosti)

Není zrovna ideální počasí nebo nemáte vhodné podmínky a přesto byste si dali dobře ugrilované maso?

Nebo máte rádi grilovanou zeleninu a chcete si ji dopřát kdykoliv, kdy na ni budete mít chuť?

Pak byste si měli pořídit vhodnou pánev na grilování. Jaké možnosti nabízí jednotliví výrobci?

Grilovací pánve se těší velké oblibě, ale jaké jsou rozdíly v jednotlivých materiálech a jaké jsou jejich hlavní výhody?

Na to se podívejme v následující recenzi, která si posvítí na 5 grilovacích pánví od různých výrobců.

Do jaké míry dokážou tyto speciální pánve nahradit klasický gril?

Tefal 26x26cm Character C6824052

První grilovací pánví v této recenzi bude pánev Tefal o rozměrech 26×26 centimetrů. Jedná se o mělkou hranatou pánev s žebrováním pro efektivní přípravu grilovaného pokrmu s masivní ergonomickou rukojetí.

Pánev na první pohled zaujme nevšední červenou barvou a Thermo-Spotem pro indikaci dokonalé teploty k přípravě pokrmu. Účelem Thermo-Spotu je určit ideální teplotu k přípravě pokrmu, což se u grilování masa opravdu hodí.

Maso se při ideální teplotě zatáhne a při grilování si uchová šťávu.

Materiál pánve je tvořen tak, aby se jídlo nepřichytávalo a aby pánev dobře vedla teplo. Jedná se o čtyřvrstvý povrch Titanium Pro obohacený o titan s tím, že je povrch pánve lakovaný. Vnitřek pánve je tvořen anodizovaným hliníkem.

Zesílená vrchní vrstva s minerální bází je velice odolná a nevadí jí ani kovové nástroje.

Je vhodná tato grilovací pánev na indukci?

Dno pánve je tvořeno vložkou Induction z nerezové oceli, která si poradí se všemi typy varných ploch včetně indukce a trouby. V troubě však může být pánev použita jen do 175 stupňů Celsia. Pro dopečení steaků to ale bohatě stačí.

Smažení na této pánvi je zdravotně nezávadné, a to z toho důvodu, že na ni stačí používat minimum tuku a materiál navíc neobsahuje PFOA ani žádné jiné toxické látky, které se někdy při výrobě pánví používají.

Tato grilovací pánev Tefal má asi jedinou nevýhodu, a to tu, že nemůže být umyta v myčce. Nedoporučuje se ani mytí agresivními čistícími prostředky, spíše jen šetrné mytí v ruce. Pánev však obvykle stačí vytřít kuchyňskou utěrkou nebo odmočit.

Výrobce:Tefal
Poklice:Ne
Povrchová úprava:Titan (Titanium Pro)
Typy ohřevu:Všechny včetně trouby (do 175°C)
Mytí v myčce:Ne
VýhodyNevýhody
Thermo-SpotNevhodná do myčky
Nepřilnavý povrch
Odolnost
Minimální použití tuku

Lamart 23.5cm Iron LT1064

Pokud se o nějakém materiálu říká, že má opravdu dlouhou životnost, tak je to litina. Další pánví této recenze je litinová grilovací pánev Lamart o průměru 23,5 cm.

Obecnou nevýhodou litinových pánví je to, že jsou těžké a platí to i pro tento model. Uživatelé si na to však příliš nestěžují, protože je masivnost pánví považována za znak odolnosti a dlouhé životnosti.

Tato konkrétní grilovací pánev je vytvořena v elegantním krémovém designu s černou varnou plochou, jejíž povrch je tvořen nepřilnavou smaltovanou vrstvou.

Smaltovaná litina je velice odolná vůči mechanickému poškození i popraskání a navíc vydrží opravdu vysoké teploty, a to až do 280 stupňů Celsia.

Litinová grilovací pánev nesmí přijít do myčky

Vroubky po celé varné ploše pánve zajišťují pravidelné grilování masa, zeleniny i ryb a brání přichytávání pokrmu. I u této pánve stačí použít minimum tuku a díky rychlé vodivosti tepla a tepelné odolností je pánev ideální k prudkému restování.

Pánev má po straně praktickou výlevku na vylévání šťávy získané z grilování.

Nevýhodou je menší velikost, i když k přípravě steaků pánev bohatě postačí. Větší množství příloh nebo větší ryby už by ale mohly být problém.

Litinové nádobí také nelze mýt v myčce a platí to i pro tuto pánev. Díky nepřilnavému povrchu je však čištění snadné.

Výrobce:Lamart
Poklice:Ne
Povrchová úprava:Smaltovaná litina
Typy ohřevu:Všechny včetně trouby
Mytí v myčce:Ne
VýhodyNevýhody
Atraktivní designMenší rozměr
Dlouhá životnostNemožnost mýt v myčce
Odolnost materiálu
Nepřilnavý povrch


de Buyer 28cm Mineral B Element DB561628

Grilovací pánev de Buyer o průměru 28 cm je ideální k pozvolnému grilování i prudkému restování masa a zeleniny.

Ocelové pánve jsou pro přípravu šťavnatých steaků používány i profesionálními kuchaři a při grilování s touto pánví tak k jejich práci nebudete mít daleko.

Ručně kovaná pánev už na první pohled působí velice robustně a rustikáně zároveň a ke grilování přímo svádí.

Varná plocha je opatřena atypickým rýhováním, které není pro grilovací pánve běžné, ale o to více je tento model originální. Rýhování vytvoří na grilovaných pokrmech zajímavou mřížku.

Pánvička je tvořena z kvalitní přírodní a ekologicky šetrné oceli, povrch pánve je opatřen speciální nepřilnavou vrstvou na bázi včelího vosku.

Získá ty nejlepší vlastnosti s postupem času

Ocel je materiál, který s postupem času získává lepší vlastnosti. Pokud by vám tato pánev postupně zčernala, není to vůbec špatně, ba naopak.

Nevýhodou bohužel je to, že pánvi vadí voda a vlhkost. Není tak vůbec vhodná do myčky a neměla by se ani dlouho ve vodě odmáčet. Naopak jí prospějete občasným promazáním olejem a jednoduchým ručním čištěním za pomoci ubrousků a trochy vody. Pánev je však třeba vždy vytřít do sucha.

Pánev o hmotnosti 1,63 kg je opatřena dlouhou rukojetí,aby se s ní při vaření dobře manipulovalo.

Velice hezky vypadající pánev se stěnami o tloušťce 2,5 milimetru je vhodná na všechny typy varných ploch, a to i do trouby (do 180 stupňů Celsia).

Výrobce:deBuyer
Poklice:Ne
Povrchová úprava:Voskovaná ocel
Typy ohřevu:Všechny včetně trouby (do 180 stupňů Celsia)
Mytí v myčce:Ne
VýhodyNevýhody
Kvalitní přírodní ocelNevhodná do myčky
Originální vzhledObčas potřebuje péči  – promazat olejem
Nepřilnavý materiál
Dlouhá rukojeť


BerlingerHaus 28cm Burgundy Metallic Line

Nyní se podíváme na grilovací pánev s poklicí Burgundy Metallic Line. Tato pánev od firmy BerlingerHaus je tvořena z kvalitního hliníku a mramorovaného nepřilnavého povrchu opatřeného lakem.

K čemu je vůbec dobrá poklice na grilovací pánvi? Napomáhá pokrmu hezky pustit šťávu a připravovat jej rychleji a také ekonomičtěji. V pánvi můžete jídlo i dusit.

Čím ale vyniká, je turbo indukční dno, které má skvělé tepelně-vodivé vlastnosti a nejlepších výsledků dosahuje na indukci.

Poklice, která je k pánvi dodávána, je tvořena termosklem a opatřena nerezovým úchytem, který je tepelně odizolovaný. V poklici je otvor pro únik páry.

Špičková grilovací pánev na zeleninu

K dobré manipulaci je určena pogumovaná měkčená rukojeť s ergonomickým tvarem. Varná plocha pánve je opatřena klasickými vroubky pro dokonalé ugrilování masa, zeleniny i ryb.

Jedná se o kovanou pánev, která je vhodná na všechny typy ohřevu včetně trouby a neobsahuje jedovaté látky jako PFOA, olovo či kadmium.

Výhodou tohoto modelu jsou také boční výlevky pro vylévání tekutiny z pánve i to, že ji lze mýt pohodlně v myčce i se skleněnou poklicí.

Výrobce:BerlingerHaus
Poklice:Ano
Povrchová úprava:Lakovaný povrch
Typy ohřevu:Všechny včetně trouby
Mytí v myčce:Ano
VýhodyNevýhody
Poklice
Velikost
Nepřilnavý povrch
Výlevky


Tescoma 26x26cm SmartCLICK 605066.00

Na této pánvi si uživatelé chválí to, že je maso z ní možná ještě lepší než z klasického grilu. Grilovací pánev Tescoma o průměru 26×26 centimetrů je vybavena odnímatelnou rukojetí, díky čemuž je ideální pro pohodlné zapékání v troubě.

Její předností je kvalitní nepřilnavý materiál. Tělo pánve je tvořeno z kvalitní oceli s antiadhezivním povlakem a pánev je velice odolná vůči mechanickému poškození.

Díky odolnosti vůči vysokým teplotám je pánev vhodná i k zapékání do trouby a tak v ní připravíte nejen dokonale propečené steaky, ale i různé zapékané pokrmy.

Jedinečný patentovaný systém rukojeti

Díky systému odnímatelné rukojeti SmartClick je práce s pánví velice jednoduchá a praktická. Snadno ji přenesete z místa na místo, aniž byste na horkou pánev museli sahat a uložíte ji do trouby a poté opět vyndáte jediným cvaknutím prstem jedné ruky.

Tento systém má Tescoma patentovaný a nesetkáte se s ním nikde jinde.

Snadná je i údržba pánve, můžete ji pohodlně umýt v myčce, včetně rukojeti. Ke grilování na tomto modelu lze využít všechny typy varných ploch i elektrické, plynové či horkovzdušné trouby. V pánvi tak získáte univerzální nádobí, jež má v rozích praktické výlevky.

Výrobce:Tescoma
Materiál:Ocel
PokliceNe
Mytí v myčceAno
VýhodyNevýhody
Odnímatelná rukojeť Smart-Click
Univerzálnost
Kvalitní nepřilnavý povrch
Na všechny typy varného povrchu


Často kladené otázky

⚡ Rozhoduje nejvíce cena?

Mezi nejlevnější grilovací pánev můžeme zařadit pánev Lamart. V poměru kvality a ceny je zkrátka parádní. Pokud nejste nároční, a nepotřebujete vychytávky v podobě Thermo-Spotu, jako je tomu u pánví Tefal, pak je zkrátka skvělou volbou.

⚡ Jaký materiál si zvolit?

V recenzi máme uvedeny pánve z titanu, litiny, oceli a s mramorovým povrchem. Každý z materiálů má svá specifika. Co se týče odolnosti, titanové, litinové a ocelové pánve vedou. O ocelové pánve se ale musíte starat, na druhou stranu se vám odvděčí dlouholetou službou.

⚡ Je lepší grilovací pánev s poklicí nebo bez?

U grilovacích pánví poklice až tak často dodávána nebývá. Nejde o nedostatek, ale na druhou stranu pánev s poklicí může poskytnout i snadnou přípravu dušených jídel.

⚡ Potřebujete pánev na indukci?

Pokud je pro vás tento parametr nejvíce rozhodující, pak vás můžeme potěšit, neboť všechny z grilovacích pánví v recenzi si s indukcí poradí.

Vyhodnocení recenze grilovacích pánví

I když si můžete myslet, že domácí grilování není to ono, majitelé těchto pánví by vás mohli přesvědčit o opaku. Pánve jsou vyrobeny tak, aby co nejlépe napodobily klasické grily a díky typickým vroubkům, kvalitnímu povrchu i dalším vychytávkám na nich můžete udělat kvalitní grilované pokrmy včetně steaků.

Při přípravě steaku by se mělo dát maso dopéct do trouby, což můžete udělat se všemi těmito pánvemi.

Některé však vydrží jen nižší teploty a nejsou vhodné pro klasické zapékání, na steaky ale nižší teploty stačí.

V recenzi grilovacích pánví jsme si představili různé typy povrchů i materiálů. Pokud bychom se měli soustředit na odolnost, je třeba vyzdvihnout litinovou pánev Lamart i ocelovou pánev deBuyer.

Oba materiály jsou odolné vůči mechanickému poškození, nevadí jim ani kovové nástroje a také vysoké teploty.

Jejich nevýhodou je ale to, že vyžadují šetrnější péči a nemohou přijít do myčky. Celkově jim vadí delší pobyt ve vodě, mají totiž sklony k rezavění.

Co se ale týče kvality grilovaných pokrmů, tam jsou na opravdu dobré úrovni, obzvláště pak profesionální pánev deBuyer.

Pánve s hliníkovým jádrem (Tefal a BerlngerHaus) jsou zase výkonné, co se vodivosti tepla týče a díky tomu i energeticky šetrné.

Jako hlavní vychytávky pánví z této recenze lze jmenovat pánev BerlingerHaus opatřenou poklicí nebo pánev Tescoma s odnímatelnou rukojetí Smart-Click, která  má víceúčelové využití.

Grilovací pánve na zeleninu, maso i ryby lze využít i na další typy smažených pokrmů a s žádnou z pánví z této recenze byste neměli udělat chybu.