Velký test mobilních klimatizací. Inspirujte se naší recenzí!

Mobilní klimatizace je velice účinné řešení pro zchlazení v parných dnech. 

Co dalšího mimo chlazení tyto elektrospotřebiče nabízejí?

Jaké jsou druhy klimatizací a jak si poradit s jejich výběrem?

Pojďte nahlédnout do článku zabývajícího se recenzí mobilních klimatizací.

Sinclair AMC-14P

Domácí klimatizace Sinclair AMC-14P je se svým výkonem dostačující pro místnost o velikosti 35 m2 (83,5 m3). Ocenitelná je všude tam, kde se potřebuje dostavit účinek efektivního chlazení.

Ať už jsou tedy venku jakkoliv tropická vedra, tato klimatizace účinně zchladí vás obývací pokoj, kancelář, ložnici nebo třeba kavárnu.

Funguje taktéž opačným účinkem a za nepřízně počasí tak poslouží jako topení. Schopnost odvlhčování dosahuje až 2,5 l/h a přitom se postará o samoodpařování kondenzátu.

Její využití tedy dosahuje celoročním požadavkům. Využívá ekologicky šetrné chladivo R290. Velkou výhodou je jeho možnost umístění do venkovních prostor. Ovládat jej můžete na ovládacím panelu nebo pomocí ovladače, takže si požadovanou teplotu můžete nastavit hezky na dálku.

Díky časovače si můžete nastavit i čas zapnutí klimatizace a těšit se tak na ideální teplotu po příchodu domů. Ocenitelná je i protiplísňová ochrana, ke které dochází díky odvlhčení komponentů po jejím vypnutí.

K odvodu otepleného vzduchu dochází flexi hadicí o průměru 15 cm a délce 50-125 cm. V příslušenství mimo hadice naleznete vyjímatelný filtr a okenní set pro okna o velikosti 53 až 100 cm.

Zajímá vás jak dopadla tato klimatizace Sinclair v recenzi uživatelů? Vysloužila si 95 %. Kromě vyšší hlučnosti nevykazuje další výrazné nevýhody.

Technické parametry
VýrobceSinclair
Typmobilní
Funkcechlazení, odvlhčování, topení, ventilace
Typ chladivaR290
Průtok vzduchuaž 450 m3/h
Chladicí výkoncca 14 000 BTU/h
Hlučnost65 dB
Dálkové ovládáníano
Časovačano
Wi-Fine
Energetická třídaA++ (topení A)
Příkon1500 W (topení 1700 W)
VýhodyNevýhody
efektivní chlazenívyšší cena
funkce topenívyšší hlučnost
energetická třída chlazení A++vyšší příkon
záruka 3 roky
okenní lišta v ceně


Sencor SAC MT7020C

Mobilní klimatizace Sencor SAC MT7020C nabízí skladné řešení, které lze taktéž přemístit snadno a rychle díky pojezdovým kolečkům a rukojeti. Kromě chlazení smíte využít i funkce samostatného ventilátoru.

Během procesu chlazení zároveň dochází k odvlhčování, což je u klimatizací běžné. Na výběr máte za 4 módů rychlosti, nechybí ani režim sleep, který využijete při spánku.

Časování si můžete v 60 minutových krocích nastavit až na 24 hodin. Navolit si můžete i automatický pohyb vertikálních lamel a teplotu v rozsahu 18-32 °C. K ovládíání můžete zužitkovat přehledného displeje s LED podsvícením nebo ovladače.

Díky samoodpařování kondenzované tekutiny nebude nutností ani vylévání (pokud doma nebo v kanceláři nemáte nadměrnou vlhkost).

A pokud se na závěr ptáte, do jakého prostoru tato mobilní klimatizace postačí, pak je ideální do prostoru o velikosti zhruba 18 m2. V pohodě ji tedy využijete i ve větším obývacím pokoji.

Co ještě uvést k závěru o mobilní klimatizaci Sencor? Test uživatelů dokazuje velkou spokojenost. Kromě hlučnosti nevykazuje další nevýhody.

Technické parametry
VýrobceSencor
Typmobilní
Funkcechlazení, odvlhčování, ventilátor
Typ chladivaR290/230g
Průtok vzduchu330 m3/h
Chladicí výkon7000 BTU/h
Hlučnost65 dB
Dálkové ovládáníano
Časovačano
Wi-Fine
Energetická třídaA
Příkon785 W
VýhodyNevýhody
efektivní chlazenívyšší hlučnost
dostupná cena
nízký příkon
režim sleep


Sakura STAC 12 CPA/K

Jako malá klimatizace do bytu v paneláku se může hodit i Sakura STAC 12 CPA/K, která postačí do místnosti maximálně 26 m2 velké.

Kromě ochlazování docílíte i docela dobrého odvlhčování vzduchu a to až 1,5 l/hod., nebo ji můžete využít jako ventilaci.

Odpařování kondenzátu probíhá automaticky, takže nebudete zatížení jeho vyléváním. Nastavit si můžete 4 směry proudění vzduchu. Vše ovládáte na LCD displeji nebo pomocí ovladače, kde si můžete zvolit i čas spuštění.

K většímu pohodlí přispívá i její tichý chod, takže vás nebude rušit ani při spánku. V příslušenství naleznete hadici o průměru 13 cm délce 137 cm, vyjímatelný vzduchový filtr a sadu na instalaci (plastová clona) hadice z okna.

Technické parametry
VýrobceSakura
Typmobilní
Funkcechlazení, odvlhčování a ventilace
Typ chladivaR410A
Průtok vzduchu300 m3/h
Chladicí výkon12 000 BTU/h
Hlučnost65 dB
Dálkové ovládáníano
Časovačano
Wi-Fine
Energetická třída
Příkon1200 W
VýhodyNevýhody
efektivní chlazenívyšší cena
hodí se i do bytuchladivo R410A není ekologicky šetrné
energetická třída chlazení A
v příslušenství je sada na upevnění na okno


DeLonghi PAC N90 ECO SILENT

Přenosná klimatizace Delonghi poslouží i jako samostatný odvlhčovač a ventilátor. Vysoušet dokáže až 34 l vlhkosti za 24 hodin, při funkci klimatizace pak 21 l/24 h.

Jak už lze z názvu vyčíst, jedná se o tichý model, který dosahuje hlučnosti pouhých 52 dB při plném výkonu. Ke chlazení dochází pomocí zemního plynu R290, který je šetrný k životnímu prostředí.

Ventilátor lze nastavit do tří stupňů rychlosti a pohodlné ovládání umožňuje panel s dotykovými tlačítky a ovladač. Své požadavky tak můžete zadávat třeba i z pohodlí gauče.

Eko funkce ušetří náklady na elektrickou energii automatickým přepínámím úrovní výkonu. K ochlazení můžete docílit v prostorách do 85 m3, což je celkem dobrý výsledek. Efektivita se tak dostaví i ve velké místnosti nebo kanceláři. 

Technické parametry
VýrobceDeLonghi
Typmobilní
Funkcechlazení, odvlhčování
Typ chladivaR290
Průtok vzduchuaž 350 m3/h
Chladicí výkon9800 BTU/h
Hlučnost50-52 dB
Dálkové ovládáníano
Časovačano
Wi-Fine
Energetická třídaA
Příkon940 W
VýhodyNevýhody
efektivní chlazeníuživatelé uvádějí, že je i přes tichý mód hlučnější
dostupná cena
nízký příkon
tichý chod


Electrolux EXP12HN1W6

Domácí klimatizace Electrolux působí jako oáza uprostřed rozehřáté pouště. Vracíte se z práce domů a rádi byste se zchladili?

Už během cesty domů si pomocí chytrého telefonu synchronizovaného s Control Boxem nastavíte vámi požadovanou teplotu.

Kromě chlazení můžete využít vysoušení vzduchu, větrání nebo topení, vše ve třech stupních rychlosti. Pro klidný spánek si nastavíte tichý a méně chladný režim Sleep. Funkce Folow-me Auto udržuje konstantní teplotu během procesu chlazení.

Vše si nastavíte ať už pomocí chytrého telefonu, ovládacího panelu nebo ovladače. Časování si můžete zvolit až s 24 hodinovým předstihem. Tato tichá mobilní klimatizace se zdá jako dosti výkonná a to i v místnosti o 48 m2 (120 m3). Zmínit musíme také dvouvrstvé filtry, které zachytávají nečistoty z ovzduší a přidají mu tak i na svěžesti.

Technické parametry
VýrobceElectrolux
Typmobilní
Funkcechlazení, odvlhčování a topení
Typ chladivaR410A
Průtok vzduchu386 m3/h
Chladicí výkon12 000 BTU/h
Hlučnost53/50/45 dB
Dálkové ovládáníano
Časovačano
Wi-Fiano
Energetická třídaA+ (topení A)
Příkon3400 W
VýhodyNevýhody
velice efektivní chlazeníchladivo R410A není ekologicky šetrné
dostupná cenavysoký příkon
ekonomická třída chlazení A+
tichý chod
funkce topení


Jak na výběr mobilní klimatizace?

Před výběrem bychom jistě měli znát pár důležitých oblastí, na které se při výběru klimatizace do domácnosti zaměřit. Jaký typ klimatizace by pro vás bylo tím nejlepším řešením?

Nástěnná klimatizace

Tento typ klimatizace se ještě dále rozděluje na splitovou nebo multisplitovou. Splitová klimatizace se skládá z jedné vnitřní jednotky a jedná vnější. Multisplitová varianta je dělena do jedné vnější a dvou (třech, čtyř) vnitřních.

Lze ji tedy využít ve dvou až čtyřech pokojích současně. Jelikož je vybavena funkcí vytápění, lze ji zužitkovat celoročně a je dobrým řešením pro rodinné domy.

split klimatizace

Mimo nástěnné řešení se nabízí i parapetní, kazetový  a podstropní typ. Nástěnné klimatizace patří mezi nejúčinnější na trhu, ale zároveň jsou cenově nákladnější.

Disponují také menší hlučností vnitřní jednotky, neboť mají kompresor venku. Montáž ale musí být provedena odborníkem.

Mobilní klimatizace

Tento typ je naprosto ideální pokud chcete mít snadno přenosné řešení klimatizace bez venkovní jednotky. Díky kolečkům a rukojetí se s ní dá slušně manipulovat a není potřeba dělat nějaké stavební zásahy.

K její funkčnosti vystačí vymyslet, kde umístíte hadici na odvod teplého vzduchu. Buď ji umístíte do pootevřeného okna, kde budete muset využít textilní izolaci nebo před zeď.

přenosná klimatizace

Kompresor je tentokrát uvnitř, takže se u některých modelů můžete setkat s vyšší hlučností. Další nevýhodou je potřeba dokoupení okenního těsnění, kterým se hadice vyvede ven (výjimkou je mobilní klimatizace Sinclair AMC-14P).

Okenní klimatizace

Jde o box, který se instaluje do okna či zdi. Část dosahuje vnitřku a část venku. Jelikož je propojený, hluk z kompresoru může mít nepříjemně rušivý element. 

okenní klimatizace

Kromě typu klimatizací se musíme zaměřit i na jednotlivé parametry. Jaké jsou při výběru opravdu rozhodující?

Příkon

Jednotlivé modely se liší nejenom spotřebou energie, ale i energetickou náročností. Nejvýhodnější třídou energetické náročnosti je A+++, nejméně výhodnou pak třída D. Pokud má klimatizace funkci topení, příkon i energetická náročnost se liší, proto se zaměřte na oba parametry. 

Výkon chlazení

Chladicí výkon je uveden v BTU/h nebo v kW/h. BTU neboli britská termální jednotka nám ukazuje, jak efektivního chlazení (nebo topení) se můžeme dočkat. Dle tohoto parametru lze odvodit, do jak velké místnosti klimatizace postačí.

Obecně jsou nejlepší modely BTU/h alespoň s hodnotou 8000. Některé dostahují i 12 000, což je výhoda. Ty postačí až do 120 m3. Proč je objem místnosti důležitý? Musíte se zaměřit i na výšku stropů, nejde pouze o podlahovou plochu udávanou v m2

Hodnota chlazení může být uvedena i v kW. V tomto ohledu by hodnota neměla klesnout pod 2 kW. Orientačním příkladem je hodnota 50 W, která je optimální pro 1 m3.

Pokud chcete opravdu dobrý výsledek, počítejte raději s nějakou rezervou a vyberte klimatizaci o něco účinnější. Musí se totiž poprat i s tepelnými zisky. 

Hlučnost

Dalším zásadním parametrem je i hlučnost. Ta je uvedena v dB. Čím je hodnota nižší, tím je nižší i hlučnost klimatizace. Vybírejte i výrobky s režimem sleep, který vám umožní nerušený spánek. Kromě tichého chodu se dočkáte i optimálního chlazení.

Typ chladiva

K tomu, aby klimatizace chladila, je potřeba chladiva. U jednotlivých modelů se můžete setkat s různými druhy chladiv. Liší se nejen účinností chlazení, ale některá mohou být mnohem méně ekologická. 

Chladivo R32 je velice účinné, ekologicky šetrnější a bezpečné. Chladivo R290 neobsahuje freony a způsobuje jen minimální globální oteplování. Velmi využívaným a účinným chladivem je také R410A, které však způsobuje vyšší riziko globálního oteplování a jeho využívání by mělo do roku 2025 nahrazeno chladivy ekologicky šetrnějšími. 

Průtok vzduchu 

Tento parametr je uveden v metrech krychlových za hodinu. Obecně platí, že čím je hodnota vyšší, tím dochází k efektivnějšímu proudění vzduchu, a tím i k rychlejšímu a efektivnějšímu ochlazení. Minimální a uspokojivou hodnotou by mělo být alespoň 300 m3/h.

Odvod otepleného vzduchu a kondenzátu

U klimatizací splitových, multisplitových a okenních je tento úkol jasný. Jak ale odvést ohřátý vzduch z mobilní klimatizace? Jednodušší způsob než řezání do zdi nebo okna je okenní izolace, kterou si na pootevřené okno nalepíte a do příslušného otvoru nastrčíte hadici.

Sice jde o jednoduchou instalaci, ale můžete se ve finále potýkat s probléme přemístění klimatizace do místnosti jiné, kde budete muset řešit ten stejný problém. Proto možná bude potřeba koupit izolace další. 

A proč to vlastně nejde bez okenní izolace nebo lišty? Efektivita chlazení by klesla až o 50 %, což by nebylo velice úsporné řešení. Oteplený vzduch by měl mnohem větší návratnost do chlazené místnosti.

Některé mají hadici jednu, ale existují i mobilní klimatizace dvouhadicové. V tomto případě jedna vzduch přivádí a druhá odvádí. Tento způsob je efektivnější.

Při instalaci dbejte, aby hadice nebyla pokřivena, může tak dojít k menší efektivitě chlazení. A jak je to s délkou hadice? Je lepší delší nebo kratší? Určitě jsou lepší kratší, zátěž na ventilátor je tak mnohem menší. 

Jelikož chodem klimatizace vzniká i kondenzát, bude potřeba jednou za nějaký čas tuto tekutinu vylít. Některé modely disponují samoodpařování kondenzátu, avšak ve vlhčích místnostech nelze stoprocentně zaručit, že se takové množství tekutiny odpařit zvládne.

Funkce

Kromě funkce chlazení se setkáte i s přirozeným odvlhčováním. Některé klimatizace mají i ventilaci nebo topení. Vybavení časovačem také není od věci. Můžete si tak předem nastavit, kdy si klimatizaci spustíte.

Wifi připojení je moderní vychytávkou, která umožňuje propojení s chytrými telefony. Z práce nebo z cest si můžete na dálku ovládat veškeré funkce a nachystat si tak optimální prostředí pro váš příchod domů.

Mobilní klimatizace vs ochlazovač vzduchu

Během čtení článku jste si možná položili otázku, zda existuje mobilní klimatizace bez hadice nebo třeba stolní klimatizace. Ne, neexistuje. Pokud je však právě vývod nebo velikost největší překážkou, pak by pro vás mohlo být vhodným řešením pořízení ochlazovače vzduchu.

Není sice tolik účinný jako klimatizace, ale je cenově dostupnější, není potřeba žádného vývodu vzduchu a je mnohem kompaktnější. Rozdílem je, že ke chlazení nevyužívá chladiva, ale pouhou vodu.

Vedlejším produktem je tak zvlhčování místnosti, kdežto klimatizace mají účinek jiný. K efektivnímu fungování ochlazovače vzduchu je navíc potřeba nízká vlhkost vzduchu v místnosti. Jelikož ani nemají kompresor, jejich hlučnost je také někdy o něco nižší. 

Jak o klimatizaci pečovat?

Proto, aby jsme omezili zdravotní rizika, je potřeba klimatizaci pravidelně čistit. Kromě vylévání a vymývání nádobky kondenzátu je potřeba vyměnit filtry a klimatizaci vyčistit. V opačném případě se mohou šířit mikroorganismy, které mohou mít neblahý vliv na naše zdraví.

Kromě samotné péče o klimatizaci nezapomeňte ani na sebe a zbytečně neochlazujte nebo nepřetápějte místnosti. Ideální je snížit teplotu o zhruba 6 °C oproti venkovní teplotě. Předejdete tak zdravotním problémům v podobě angín, bolení krku, svalů a kloubů. 

Často kladené otázky

⚡ Je pro vás prioritou cena?

Pokud chcete pořídit mobilní klimatizaci levně, Electrolux EXP12HN1W6 je ideální. Cena začíná na 7283 Kč. Dále následuje mobilní klimatizace Sencor SAC MT7020C, kterou lze pořídit od 7990 Kč.

⚡ Potřebujete klimatizaci do jedné místnosti?

Pokud potřebuje řešení do jedné místnosti, pak vám postačí mobilní klimatizace. V případě nástěnné splitové klimatizace můžete zajistit ještě větší komfort, ale bude zapotřebí odborné montáže.

⚡ Ocenili byste s klimatizací i topení?

Tuto funkci nabízí přenosné klimatizace Sinclair AMC-14P a Electrolux EXP12HN1W6.

⚡ Existuje mobilní klimatizace do bytu bez hadice?

Prozatím na českém trhu neexistuje žádná přenosná klimatizace bez hadice. Pokud je pro vás umístění vývodu překážkou, můžete k ochlazení využít ochlazovač vzduchu. Je sice méně efektivní, ale účinek splňuje.

⚡ Která z uvedených klimatizací je nejúčinnější?

O nejrychlejší ochlazení se postará mobilní klimatizace Electrolux EXP12HN1W6, která dosahuje 12 000 BTU/h a Sinclair AMC-14P, která dosahuje 14 000 BTU/h a zároveň poskytuje nejvyšší průtok vzduchu.

Vyhodnocení recenze mobilních klimatizací

Parametry všech uvedených mobilních klimatizací si můžete srovnat i v následující tabulce:


Sinclair AMC-14PSencor SAC MT7020CSakura STAC 12 CPA/KDeLonghi PAC N90 ECO SILENTElectrolux EXP12HN1W6
VýrobceSinclairSencorSakuraDeLonghiElectrolux
Typmobilnímobilnímobilnímobilnímobilní
Funkcechlazení, odvlhčování, topení, ventilacechlazení, odvlhčování, ventilátorchlazení, odvlhčování a ventilacechlazení, odvlhčováníchlazení, odvlhčování a topení
Typ chladivaR290R290/230gR410AR290R410A
Průtok vzduchuaž 450 m3/h330 m3/h300 m3/haž 350 m3/h386 m3/h
Chladicí výkoncca 14 000 BTU/h7000 BTU/h12 000 BTU/h9800 BTU/h12 000 BTU/h
Hlučnost65 dB65 dB65 dB50-52 dB53/50/45 dB
Dálkové ovládáníanoanoanoanoano
Časovačanoanoanoanoano
Wi-Fineneneneano
Energetická třídaA++ (topení A)AAA+ (topení A)
Příkon1500 W (topení 1700 W)785 W1200 W940 W3400 W
Cena12 740 Kč7990 Kč11 471 Kč8499 Kč7283 Kč

Která z přenosných klimatizací vás oslovila nejvíce? Nám by se nejvíce zamlouvala DeLonghi PAC N90 ECO SILENT, která je vybavena celkem dobrým průtokem vzduchu, chladicím výkonem, ekologickým palivem i tichém chodem. Zajímavá je i úsporná mobilní klimatizace A++, kterou lze využít k vytápění, Sinclair AMC-14P.