Nejlepší horkovzdušné hrnce v testu. Kdo vyhrál v našem srovnání? 

Zní vám výraz „zdravé fritování“ jako nesmysl? Vůbec ne. 

Oblíbené hranolky, krokety, kuřecí křidýlka nebo jiné smažené dobroty lze totiž připravit úplně bez tuku či s jeho minimem, a přesto se skvělými výsledky.

Jak vlastně fungují, v čem tkví jejich výhody i nevýhody a s jakými výrobky se můžete setkat na českém trhu?

Jak jsou s nimi jejich uživatelé spokojeni vám prozradí naše recenze horkovzdušných fritéz.

Jaké jsou nejlepší horkovzdušné fritézy podle recenzí a zkušeností uživatelů?

Delimano Air Fryer Star – kvalitní fritéza pro náročnější, objem 3,5 l
XIAOMI MI Smart Air Fryer – chytrá fritéza, kterou lze ovládat aplikací, objem 3,5 l
TESLA AirCook Q30 – náš vítěz, kvalitní fritéza za dostupnou cenu se skvělými funkcemi, objem 3,8 l
Tefal EY 111 B15 – pro náročnější spotřebitele, dražší fritéza s přednastavenými programy, objem 4,2 l
Tefal EY 201815 – fritéza, ve které lze i grilovat, objem 4,2 l

Jaké horkovzdušné fritovací hrnce vybrat dle našeho srovnání?

Delimano Air Fryer Star

Naše hodnocení★★★★★

od 1790 Kč

Zobrazit nabídku

XIAOMI MI Smart Air Fryer 3.5L

Naše hodnocení★★★★★

od 1969 Kč

Zobrazit nabídku

TESLA AirCook Q30

Náš tip!

Naše hodnocení★★★★★

od 1589 Kč

Zobrazit nabídku

Tefal EY 111 B15

Naše hodnocení★★★★★

od 2194 Kč

Zobrazit nabídku

Tefal EY 201815

Naše hodnocení★★★★★

od 1905 Kč

Zobrazit nabídku

Recenze Delimano Air Fryer Star

Naším prvním tipem je tato horkovzdušná fritéza Delimano Air Fryer Star, se kterou je příprava pokrmů o něco zdravější a výsledná jídla jsou krásně křupavá a šťavnatá.

Fritéza má koš s objemem 3,5 l, což vystačí na jídlo pro velkou rodinu. Teplota fritování se dá nastavit v rozmezí od 80 do 200 °C. Navíc můžete využít časovače, na kterém lze nastavit až 30 minut, poté se hrnec vypne a upozorní vás zvukovým signálem, takže jej nemusíte neustále sledovat.

Fritézu lze jednoduše ovládat pomocí pár tlačítek. Vyjímatelný koš a tác snadno vyčistíte a navíc jej můžete vložit do myčky na nádobí.

V této fritéze si můžete připravit domácí hranolky, lehké verze smažených jídel, můžete si však připravit i maso, ryby, hamburgery, pizzu a mražené potraviny. Dokonce v ní lze upéct i buchtu nebo si ohřát jídlo.

Co naleznete v balení?

  • Horkovzdušná fritéza Delimano Air Fryer Star

Seznamte se blíže s fritézou v následujícím videu:

Delimano horkovzdušná fritéza STAR se slevou -10 %
Technické parametry
Hmotnost3,6 kg
Vyjímatelná nádobaano
Objem nádoby3,5 l
Časovač ano
Displejne
Regulace teplotyano
Příkon1350 W
Mytí v myčceano
VýhodyNevýhody
Skladná fritéza
Zdravé a rychlé smažení/pečení/vaření
Snadné ovládání
Snadná údržba

Recenze XIAOMI MI Smart Air Fryer 3.5L

Dále jsme provedli test fritézy Xiaomi Mi Smart Air Fryer s OLED dotykovým displejem. S tímto pomocníkem můžete vařit i ve větším množství díky koši s 3,5 l objemem. Smažení a vaření je ještě lepší díky dotykovému OLED displeji.

Regulovat teplotu lze od 40 do 200 °C. Horkovzdušný hrnec můžete ovládat pomocí aplikace Mi Home, kde najdete i přes 100 skvělých receptů. Fritézu můžete ovládat hlasem, vařit můžete až 24 hodin a vaření si můžete i naplánovat.

Uvnitř fritézy cirkuluje ohřátý vzduch, který pokrm smaží s malým množstvím tuku. Zkušenosti s horkovzdušnou fritézou zjistily, že vysokorychlostní cirkulace tepelného proudu zajistí rovnoměrné ohřívání pokrmů, vytvoří vám křupavou kůrčičku a vnitřek zůstane měkký a šťavnatý. Po dokončení uvidíte, že všechen olej stekl na dno koše a jídlo je tedy téměř bez přebytečného tuku.

Na OLED displeji můžete monitorovat, načasovat a ovládat proces vaření. Také vás upozorní, kdy je čas jídlo obrátit či kdy je proces hotový. Vyjímatelný koš lze snadno čistit i v myčce na nádobí.

Co naleznete v balení?

  • Horkovzdušná fritéza XIAOMI MI Smart Air Fryer 3.5L
Technické parametry
Hmotnost3,9 kg
Vyjímatelná nádobaano
Objem nádoby3,5 l
Časovač ano
Displejano
Regulace teplotyano
Příkon1500 W
Mytí v myčceano
VýhodyNevýhody
Ovládání pomocí aplikace
Skladná, pěkný design
Kvalitní plasty
Výhodná cena

Recenze TESLA AirCook Q30

Multifunkční digitální horkovzdušná fritéza TESLA AirCook Q30 vám díky své technologii Heat2Flow ušetří spoustu nezdravého tuku při smažení a vaření. Velmi intuitivní ovládání pomocí dotykového panelu a vyjímatelná nádoba o objemu 3,8 l.

Výhodou jsou její malé rozměry, avšak v nádobě o objemu 3,8 l uvaříte i pro větší rodinu bez problémů. Je tedy velmi skladná a nezabere tak příliš místa na kuchyňském pultu. Na digitálním displeji lze nastavit požadovaný čas a regulovat teplotu. Navíc má fritéza 8 přednastavených programů na hranolky, maso, rybu nebo drůbež.

Vyjímatelná nádoba je z nepřilnavého a zdravotně nezávadného materiálu a smíte jí umýt i v myčce na nádobí.

Co v balení naleznete?

  • Horkovzdušná fritéza TESLA AirCook Q30
Technické parametry
Hmotnost4,4 kg
Vyjímatelná nádobaano
Objem nádoby3,8 l
Časovač ano
Displejano
Regulace teplotyano
Příkon1300 W
Mytí v myčceano
VýhodyNevýhody
Rychlá a zdravá příprava jídlaPředehřev cca 5 minut
Dotykový displej
Snadná údržba a skladovatelnost fritézy
Tichý chod

Recenze Tefal EY 111 B15

Další skvělou horkovzdušnou fritézou na českém trhuje tato Tefal EY111B15 Ultra Fry Digital. Ideální pomocník do každé kuchyně, se kterým získáte zdravé a lahodné pokrmy plné živin bez nutnosti použití oleje.

Tato fritéza má vyjímatelnou nádobu o objemu 4 litry, regulaci teploty, časovač až na 60 minut a lze ji snadno mýt i v myčce na nádobí.

Horkovzdušný hrnec je opatřen technologií horkovzdušné tepelné úpravy. Zkušenosti s horkovzdušnou fritézou vypovídají, že pokrmy chutnají dokonale a chytnou i křupavou kůrku. 60 minutový časovač navíc disponuje funkcí automatického vypnutí a po dokončení procesu vás i zvukově upozorní.

Vybrat si můžete z 8 přednastavených programů smažení/vaření. Fritéza nabízí program pro přípravu hranolek, pizzy, koláčů, toastů, masa, kuřete, ryb a krevet.

Co v balení naleznete?

  • Horkovzdušná fritéza Tefal EY 111 B15
Technické parametry
Hmotnost3 kg
Vyjímatelná nádobaano
Objem nádoby4,2 l
Časovač ano
Displejano
Regulace teplotyano
Příkon1630 W
Mytí v myčceano
VýhodyNevýhody
Jednoduché intuitivní ovládání
Výběr z přednastavených programů + časovač
Skladná fritéza
Kvalita za dostupnou cenu

Recenze Tefal EY 201815

Doporučit můžeme také tuto Tefal EY 201815 horkovzdušnou fritézu, se kterou si i smažená jídla vychutnáte bez výčitek. Ke smažení vám stačí pouze minimum oleje či žádný. Objem nádoby je 4,2 l, což potěší větší rodiny, 4 přednastavené programy a přesná regulace teploty.

Kromě smažení hranolek, smažených sýrů, řízků či kroket si totiž můžete i upéct maso, pečivo, zeleninu či dokonce grilovat! Díky čtyřem přednastaveným režimům dosáhnete těch nejlepších výsledků.

Velký objem vyjímatelné nádoby zaručí přípravu až 6 porcí, což je ideální pro početnější rodinky nebo pro přípravu objemnějších pokrmů. Fritéza navíc disponuje praktickým časovačem, což usnadní přípravu jídla i následný úklid.

Teplotu můžete přesně regulovat. Výhodou je, že fritovací nádobu a koš na smažení můžete mýt v myčce na nádobí.

Co v balení naleznete?

  • Horkovzdušný fritovací hrnec Tefal EY 201815
Technické parametry
Hmotnost4,5 kg
Vyjímatelná nádobaano
Objem nádoby4,2 l
Časovač ano
Displejne
Regulace teplotyano
Příkon1500 W
Mytí v myčceano
VýhodyNevýhody
Jednoduché ovládáníChybí mísa na pečení
Velká kapacita nádobyTrochu hlučnější chod
Časovač
Stačí lžička oleje

V naší recenzi jsme vám představili pět skvělých horkovzdušných fritovacích hrnců, které usnadňují život každé hospodyňce. Dle zkušeností uživatelů jsou tyto horkovzdušné fritézy opravdu kvalitní a vyhovují i těm náročnějším. Je tedy na vás, která vám padla do oka a pro kterou se rozhodnete. Zde vám odpovíme na nejčastější dotazy, které vás při výběru stále možná trápí.

Často kladené otázky

1️⃣ Jaké jsou výhody horkovzdušné fritézy?

Mezi nejhlavnější výhody patří zdravé smažení bez spousty oleje. Při smažení se nepřepaluje olej, tedy nevznikají žádné škodlivé látky. Smažení je zcela bez zápachu. Navíc lze fritézu velmi snadno udržovat a čistit. Odnímatelné části lze mýt v myčce na nádobí. V některých fritézách můžete navíc i vařit, péct a grilovat.

2️⃣ Jak funguje horkovzdušná fritéza?

Fritéza má v sobě topné tělísko a ventilátor. Ventilátor rozhání ohřátý vzduch na teplotu od 80 °C až 200 °C po celém prostoru fritézy a tímto prouděním dochází ke smažení pokrmů bez připalování.

3️⃣ Jaký olej lze použít v horkovzdušném hrnci?

Do horkovzdušného fritovacího hrnce můžete použít jakýkoliv olej.

4️⃣ Jak čistit horkovzdušnou fritézu?

Před samotným čištěním je nutné nechat fritézu zcela vychladnout. Poté otevřete víko a vyjmete nádobu. Všechny vyjímatelné části lze mýt v myčce na nádobí. Pokud chcete, aby vám fritéza vydržela déle, myjte ji raději ručně pomocí houbičky a mycího prostředku.

5️⃣ Co lze připravit v horkovzdušné fritéze?

Často se fritéze spojuje pouze s hranolkami nebo smaženými křidélky. V horkovzdušném hrnci však můžete připravit i smažené sýry, řízky, cibulové kroužky, zeleninové chipsy, rybí prsty, obalované ryby, dortové korpusy, koláče, pečivo a mnoho dalšího.
Inspirovat se můžete našimi recepty na fish and chips, skvělými recepty na křupavé kuřecí stripsy nebo luxusními recepty na výtečného lososa.


Porovnání důležitých parametrů horkovzdušných fritéz

Všechny jmenované horkovzdušné fritovací hrnce dokážou připravit chutné a zdravé jídlo bez využití oleje, respektive jen s minimálním množstvím. Ve všech z nich zvládnete připravit křupavé hranolky, obalovaná kuřecí stehýnka nebo pečivo z mraženého polotovaru, které bude jako čerstvé.

Některé z jmenovaných fritéz se pyšní velkým množstvím přednastavených programů, jiné mají zase možnost odloženého startu, bezpečnostní pojistku nebo funkci automatického vypnutí.

Jako nevýhody vidí někteří spotřebitelé například horší údržbu, přílišnou velikost nebo potřebu pokrmy dopékat nad rámec nastavených programů. To je však velice individuální a každý z uživatelů určitě najde i mnoho kladů těchto přístrojů.

Konečné srovnání parametrů všech horkovzdušných fritovacích hrnců máme znázorněno v následující tabulce:Delimano Air Fryer Star
Bílý horkovzdušný hrnec od Xiaomi.
XIAOMI MI Smart Air Fryer
Multifukční digitální horkovzdušná fritéza od Tesla.
TESLA AirCook Q30
Horkovzdušný hrnec s displejem od Tefal.
Tefal EY 111 B15
Domácí pekárna od Concept.
Tefal EY 201815
Hmotnost3,6 kg3,9 kg4,4 kg3 kg4,5 kg
Vyjímatelná nádobaanoanoanoanoano
Objem nádoby3,5 l3,5 l3,8 l4,2 l4,2 l
Časovačanoanoanoanoano
Displejneanoanoanone
Regulace teplotyanoanoanoanoano
Příkon1350 W1500 W1300 W1630 W1500 W
Mytí v myčceanoanoanoanoano
Cena od1790 Kč1969 Kč1589 Kč2194 Kč1905 Kč

Jak vybrat horkovzdušnou fritézu?

Tak, jak název napovídá, horkovzdušné fritovací hrnce jsou založeny na proudění horkého vzduchu, který připraví potraviny dokřupava s použitím minimálního množství oleje. Jak ale vybrat tu správnou a na co se při výběru zaměřit?

Funkce smažení, vaření, pečení a grilování

V horkovzdušných fritézách lze připravovat jak klasické smažené pokrmy v podobě hranolek, masa, ryb nebo zeleniny, tak i různé mražené výrobky a polotovary včetně pečiva z listového těsta, muffinů a dalších podobných výrobků.

Díky rovnoměrnému proudění horkého vzduchu se potraviny nepřipalují a opékají se na všech místech stejně. Některé fritézy jsou dokonce vybaveny otáčecí lopatkou, v jiných se dá zároveň i grilovat nebo péct.

Údržba horkovzdušné fritézy

Obrovskou výhodou je krom minimální spotřeby tuku a žádného přepalování i snadnější údržba (fritézy mohou být umyty i v myčce), minimum zápachu z připravovaných jídel i jednoduchá obsluha a nastavení požadovaných programů.

Do tohoto druhu fritovacích hrnců lze rovněž v mnoha případech využít různé typy olejů (slunečnicový, řepkový, olivový, sezamový…), zatímco do klasických olejových fritovacích hrnců je třeba olej pečlivě vybírat.

Cena horkovzdušné fritézy

Cenově patří olejové fritézy spíše k levnějším na rozdíl od těch horkovzdušných, i tady lze ale nalézt dražší modely. Podle některých spotřebitelů jsou výsledky klasického smažení v oleji chuťově lepší než při přípravě horkým vzduchem, podle jiných nejsou rozdíly tak znatelné a pokud se daný pokrm potře troškou tuku, udělá se i v horkovzdušné fritéze dokřupava bez použití velkého množství oleje.

Nejprodávanější horkovzdušné hrnce podle Heureky

Oblíbené značky horkovzdušných fritéz

Značka delimano se zaměřuje na nabídku kvalitních kuchyňských spotřebičů. Nechybí proto ani horkovzdušné fritézy Delimano, které si oblíbilo mnoho českých spotřebitelů.Kromě nabídky elektroniky, mobilních telefonů, tabletů, produktů do chytré domácnosti, koloběžek a dalších vychytávek je Xiaomi prodejcem horkovzdušných fritéz.Tefal je přední výrobce pánví s nepřilnavým povrchem. Pokud si pořídíte horkovzdušnou fritézu Tefal, jistě nešlápnete vedle.Horkovzdušné fritézy TESLA patří mezi ty nejkvalitnější na českém trhu. Cenově dostupná a kvalitní značka domácích spotřebičů.