E524 neboli hydroxid sodný – látka zvýrazňující chuť … vyrobená z louhu

Hydroxid sodný (NaOH) je bílý, voskový, neprůhledný a úplně bez vůně a zápachu. Sestává se z iontů sodíku a hydroxidových iontů. Je také známý jako louh, nebo louh sodný.

Hlavní důležité body o látce zvýrazňující chuť E524 – hydroxidu sodném:
·         Není povolený v dětských výživách
·         Nízké množství v jídle by nemělo způsobovat alergické reakce
·         Podle všeho by neměl být problematický
·         Přesto bychom se mu raději vyhnuli

Výroba E524

Hydroxid sodný se průmyslově vyrábí jako 50% roztok variacemi elektrolytického chloralkalického procesu. Z tohoto roztoku se odpařením vody získá pevný hydroxid sodný. Ten se pak nejčastěji prodává jako vločky, perličky a lité bloky. V roce 2004 se světová produkce odhadovala na 60 milionů suchých tun a poptávka na 51 milionů tun.

Na co se hydroxid sodný používá?

V potravinářském průmyslu je hydroxid sodný používán k chemickému loupání ovoce a zeleniny (například rajčat, před zpracováním do konzerv), ke zpracování čokolády a kakaa, k výrobě karamelových barviv, opaření drůbeže a zahušťování zmrzliny. Olivy jsou často namáčeny do hydroxidu sodného, aby změkly. Preclíky se před pečením glazují roztokem hydroxidu sodného, aby byly křupavé.

V ostatních průmyslových odvětvích se používá například k výrobě mýdel a pracích prostředků, čističů odpadů, pro výrobu umělých textilních vláken, při výrobě papíru. Přibližně 56 % vyrobeného hydroxidu sodného se používá v průmyslu, z toho 25 % v papírenském průmyslu.

Je přísada E524 zdravá?

Ačkoliv je hydroxid sodný považován za bezpečný, najdou se tací, kteří jsou přesvědčeni, že může být potenciálně zdraví nebezpečný. Často uváděnými vedlejšími účinky jsou – vyrážka, kopřivka, potíže s dýcháním, tlak na hrudi, otok úst.

Vzhledem k tomu, že se v podstatě jedná o louh, je nebezpečný hlavně při výrobě a manipulaci s ním – může způsobit popáleniny, poleptání sliznic atd.

Použití v EU vs. USA vs. Svět

V EU a USA je hydroxid sodný povolený, v Austrálii a na Novém Zélandu zakázaný.

Použité zdroje

Sodium hydroxide side effects, https://www.foodsweeteners.com 15. 07. 2015
E524; Sodium Hydroxide, https://1source.com
Sodium hydroxide 524 or E524 , https://noshly.com
Sodium hydroxide, https://en.wikipedia.org
Sodium Hydroxide, https://www.cdc.gov 28. 06. 2021
Sodium Hydroxide, https://www.chemicalsafetyfacts.org