Nekalorické sladidlo a skvělý přítel do diety, to je acesulfam (E950)!

Jedná se o bílý krystalický prášek, který je 200 krát sladší než cukr a používá se jako jeho náhrada v potravinách a nápojích.

Toto umělé sladidlo propůjčuje surovinám sladkou chuť bez kalorií a s nulovým glykemickým indexem, což je ideální pro redukci hmotnosti, obezity a předcházení cukrovky.

Řadíme ho mezi osm schválených sladidel, které se používají jako náhrada cukru. Dalšími sedmi jsou sacharin (E954), aspartam (E951), sukralóza (E955), neotam (E961), advantam (E969) a steviol-glykosidy (E960).

Mezi jeho zdravotní přínosy můžeme zahrnout, že se rychle vylučuje močí v nezměněné podobě a bez hromadění v našem těle. Je nekalorický, nezvyšuje hladinu inzulínu a nepodporuje tvorbu zubního kazu.

Hlavní důležité body o E 950 – acesulfam draselný

Není přírodního původu a vzniká z reakce několika chemických sloučenin 

Je vhodný pro děti

Je bezpečný pro těhotné ženy

Není to alergen 

Je vhodný pro vegany i osoby s bezlepkovou dietou

Výroba E950

Komerčně se vyrábí chemickou reakcí mezi kyselinou sulfamovou, diketenem, triethylaminem, kyselinou octovou, oxidem sírovým a hydroxidem draselným.

Kde se acesulfam (E 950) používá?

Běžně se používá v potravinách pro snížení obsahu cukru/kalorií, např. nealkoholické nápoje, stolní sladidla, pečivo, cukrovinky a mléčné výrobky.

Když se používá samostatně je cítit jeho hořká pachuť, takže se obvykle kombinuje s aspartamem, aby se zakryla jeho kovová chuť. Může být také smíchán se sukralózou nebo cukernými alkoholy, aby se vytvořila chuť více podobná cukru.

Hojně používá v sycených nápojích nebo energetických nápojích pro jeho dobrou sladkou chuť a nulový obsah kalorií a najdeme ho v nápojích, jako jsou Coca-Cola bez cukru nebo Redbull.

Konkrétní produkty

  • Ehrmann – ovocný jogurt
  • Milbona – proteinový jogurt
  • Schweppes – bitter lemon

Je E950 zdravé?

Acesulfam draselný je poněkud kontroverzní. Tělem není vstřebáván a je vylučován močí, některé studie naznačují, že může přispívat k tvorbě nádorů, ale nikdy to nebylo přesvědčivě dokázáno. V malém množství je považován za bezpečnou.

Použití v EU vs. USA vs. svět

Jeho bezpečnost je ověřena a potvrzena jak úřady pro kontrolu potravina léčiv v USA, tak v EU a může být bezpečně používán jako univerzální sladidlo a zvýrazňovač chuti v potravinách.

Použité zdroje

What Is Acesulfame Potassium (E950)? Uses, Safety, Side Effects, James Han, Food Additives