Steviol (E960) je jedno ze tří přírodních sladidel, které vám osladí život!

Stevioly glykosidy jsou také známé jako extrakty ze stévie nebo sladidlo ze stévie. Přirozeně se vyskytují v listech stévie (Stevia rebaudiana Bertoni). Jejich sladkost je asi 200-300 krát vyšší než sacharóza (stolní cukr).

Jsou nekalorický, nezvyšují hladinu cukru v krvi (glykemický index 0) a jsou široce používány v potravinách a nápojích bez cukru a se sníženým obsahem kalorií.

Existuje 11 typů steviol-glykosidů schválených EU, přičemž každý z nich se vyznačuje jinou hodnotou sladkosti.

Hlavní důležité body o E 960 – steviol-glykosidy

Jsou přírodního původu a získává se z listů stévie 

Jsou vhodné pro děti

Není to běžný alergen 

Tato složka je šetrná ke keto, veganské, bezlepkové dietě i redukční dietě

Výroba E960

Jsou to přírodní sladidla vyrobená z listů stévie) řadou procesů, jako je extrakce vodou/alkoholem, odstraňování nečistot, odbarvování a sušení.

Kde se steviol (E 960) používá?

Jako sladidla rostlinného původu jsou známá jako třetí přírodní sladidlo po sacharóze a řepném cukru. V mnoha zemích se používá už stovky let.

Jsou to nenutriční sladidla, která lze použít jako alternativu umělých sladidel (např. aspartam, acesulfam k, sukralóza, sacharin, neotam).  Široce se používají v potravinách, jako jsou sycené nealkoholické nápoje, mléčné výrobky, čaj, džus, pekárna, cukrovinky, nakládaná zelenina, dezerty atd. Často se kombinují s umělými sladidly.

Konkrétní produkty

  • Ricola – přírodní bonbony
  • Cheat Spread – arašídový krém
  • Staropramen – nealko mix

Je E960 zdravé?

Ano, ale nedoporučuje se překračovat denní příjem, který činní 4mg/kg tělesné váhy.

Použití v EU vs. USA vs. svět

Nebyly zjištěny žádné vedlejší zdravotní účinky ani komplikace a proto jsou schválené v USA i EU, jako bezpečné. Nejsou karcinogenní, genotoxické a nesouvisejí s žádnou reprodukční/vývojovou toxicitou.

Použité zdroje

E960 - Steviol-glykosidy, World CS
Nařízení Komise (EU) 2016/479 ze dne 1. dubna 2016, kterým se mění příloha II nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008, pokud jde o použití steviol-glykosidů (E 960) jako sladidla v některých nápojích se sníženým obsahem energie nebo bez přidaných cukrů , Komise EU, EUR LEX