E999 neboli extrakt z kvilajové kůry – potravinové aditivum z mýdlové rostliny. Ano, ta doopravdy existuje!

Quillaja saponaria Molina neboli mydlokor tupolistý, je rostlina, jejíž kůra se používá k léčebným účelům.

Hlavní důležité body o pěnidle E999 – extraktu z kvilajové kůry:
·         Je vhodný pro děti
·         Alergickou reakci v množství používaném v jídlech vyvolat nemůže
·         Je přírodní a zdraví neškodný
·         Extraktu z kvilajové kůry není potřeba se vyhýbat

Výroba E999

Extrakt z kvilajové kůry se získává extrakcí tekutiny z mleté vnitřní kůry, dřeva či malých stonků a větví. Obsahuje vysokou koncentraci saponinů, která se zvyšuje zpracováním.

Na co se extrakt z kvilajové kůry používá?

V potravinářství se E999 používá jako zvlhčovadlo v pečivu, mražených mléčných výrobcích a pudincích a jako pěnidlo v nealkoholických nápojích (např. v zázvorovém pivě). Používá se v práškové i tekuté formě, nemá žádnou barvu ani nemění chuť.

Ve farmacii se vysoce očištěná kvilaja používá k vylepšení vakcín (např. i ve veterinárních vakcínách proti slintavce a kulhavce, kde pomáhají zvýšit imunitní odpověď). Používá se také na léčení kašle, bronchitid a dalších dýchacích obtíží. U nás ji naleznete například v kapkách Pleumolysin (roztok uvolňující hleny z dýchacích cest). Vzhledem k tomu, že kapky obsahují i kodein, jsou pouze na předpis.

V Jižní Americe se kůra kvilaji používá k praní prádla.

Je přísada E999 zdravá?

Jako přísada do jídla schválená v rámci EU a USA je extrakt z kvilajové kůry bezpečný a neškodný.

Rostliny jako je kvilaja, které obsahují vysoké množství tříslovin, mohou ale způsobit žaludeční a střevní potíže, stejně jako poškození ledvin a jater. Obsahuje taky oxaláty, které mohou snižovat hladinu vápníku v krvi a způsobit ledvinové kameny.

Při dlouhodobém užívání vysokých dávek může kvilaja způsobit také průjem, bolest žaludku, problémy s dýcháním, křeče, kóma, destrukci červených krvinek a selhání ledvin.

Vhodná dávka extraktu z kvilajové kůry závisí na mnoha faktorech, jako je věk, zdravotní stav a dalších. V současné době není dostatek vědeckých informací k určení vhodného dávkování. Přírodní produkty nejsou vždy bezpečné jen proto, že jsou přírodní a je potřeba je k léčebným účelům dávkovat opravdu opatrně.

Použití v EU vs. USA vs. Svět

E999 je povolené k použití všude ve světě. Naopak – vzhledem ke zvyšující se poptávce spotřebitelů po potravinářských produktech s přírodními aditivy před aditivy syntetickými, se očekává, že trh s extraktem z kvilaji v nadcházejících letech poroste.