Připravte si s námi krutony snadno a rychle! Nejlepší tipy jak na ně se dozvíte v tomto článku

Jste milovníky salátů nebo polévek, ale pořád vám v nich něco chybí? Něco křupavého a jemného? Přidejte krutony!

Tato jednoduchá složka udělá s vašim jídlem zázraky.

V našem článku se dozvíte jak si je nejlépe připravit, jaké pečivo použít, jestli ej usmažit nebo upéct a do jakých receptů je přidat!

Co to jsou krutony?

Krutony jsou malé, křupavé kousky chleba, které byly orestovány nebo opečeny. Používají se jako ozdoba a někdy také k dochucení pokrmů. Název pochází z francouzského slova, které je zdrobnělinou pro kůru.

Existuje několik jídel, která se obvykle podávají s krutony, včetně polévky a salátu. Mohou také tvořit složku nádivky. Neméně obvyklé je jejich použití na ozdobu pokrmu.

Usmažené krutony s bylinkami naservírované v mističce.
Zdroj: thesimplerkitchen.com

Stručná historie krutonů

Spojení polévky a starého chleba začíná mezi lety 500–1500 n. l., kdy se polévka podává s kousky starého chleba.

Název pro „kruton“ se poprvé objevuje ve francouzských novinách v roce 1596.

Krutony, popisované jako „malý kousek chlebové kůrky podávané s polévkou“, se poprvé objevují na scéně ve Francii v 17 století.

Tipy jak správně udělat krutony

Použijte starý chléb

Na druhu chleba použitého k výrobě krutonů nezáleží. Z bílého, žitného, ​​kváskového nebo dokonce banánového chleba lze udělat krutony, nejlépe pokud je starý.

Krájení bochníku starého chleba na kostičky může být náročné, takže chléb nakrájejte na kostky dříve, než úplně ztvrdne, a rozložte jej do rovnoměrné vrstvy na plech, aby oschnul.

Na velikosti nezáleží

Krutony mohou být velké, malé nebo tenké velikost je určena vašimi preferencemi.

Z čeho se nejčastěji krutony připravují

 • chleba
 • celozrnného pečiva
 • bagety
 • veky nebo rohlíků
Různé druhy pečiva, ze kterých lze vyrobit chutné krutony.
Zdroj: liveeatlearn.com

Jak smažit krutony?

Chcete-li vyrobit domácí krutony na pánvi, vhoďte kostičky chleba do pánve s olejem, kde jste si předtím orestovali česnek (plátky česneku odstraňte).

Zahřejte kostičky na středně vysokou teplotu a za stálého míchání každých pár minut opékejte do zlatohněda, asi 10 minut.

Po opečení je dejte do mísy se směsí koření a promíchejte.

Krutony přípravné na pánvi a dozlatova usmažené.
Zdroj: liveeatlearn.com

Jak upéct krutony v troubě?

Krutony před pečením vhoďte do mísy s olejem a po upečení je znovu promíchejte ve stejné míse, tentokrát s bylinkami a kořením, abyste získali chuť. Stejně jako u popcornu osolte krutony, dokud jsou horká, aby se sůl přilepila.

Krutony rozházejte na plech, aby mezi nimi byl prostor pro cirkulaci vzduchu a při pečení v troubě vznikla jejich křupavost.

Jak udělat krutony z trouby křupavé?

Trik, jak docílit toho, aby byly krutony uvnitř křehké a navenek křupavé, nespočívá v tom, že je upečete na vysokou teplotu a rychle, ale upečete je při nízké teplotě a pomaleji – 150 °C po dobu 10 minut nebo dokud nejsou zlaté, a v polovině pečení je obrátíte.

Křupavé krutony upečené v troubě na plechu.
Zdroj: biteontheside.com

Jednoduchý recept na krutony

Krutony lze zakoupit již připravené v různých příchutích včetně česneku, bylinek, čedaru, parmezánu a rajčat/bazalky. Lze je připravit i doma z francouzského chleba, bagety, kváskového chleba, briošky nebo obyčejného starého bílého chleba. Obvykle se používá nějaký druh tuku, ať už olivový olej, máslo nebo majonéza, a lze použít další koření, bylinky nebo sýr. Kousky chleba se pak krátce opékají, dokud nejsou zlatavě hnědé.

 • Vyberte si libovolnou velikost kostiček, buď je nakrájejte nožem, nebo ručně natrhejte na malé kousky. Je jen důležité, aby byly krutony jednotné velikosti, aby se vařily rovnoměrně
 • Ve velké míse je rovnoměrně pokapejte olejem a ochuťte kořením. Poté míchejte, dokud se neobalí
 • Vyklopte krutony na plech vyložený pečicím papírem a rozložte do jedné vrstvy
 • V polovině pečení krutony jednou obrátíme. Poté pečte, dokud krutony nedosáhnou požadované úrovně křupavosti
 • Poté je ihned podávejte. Nebo nechte krutony vychladnout, dokud nedosáhnou pokojové teploty a skladujte v uzavřené nádobě až 2 týdny
Krok za krokem jak si připravit lahodné domácí krutony.
Zdroj: alphafoodie.com

Jak krutony okořenit?

 • Francouzský chléb a provensálské koření
 • Italský chléb a parmazán (použijte 30 g strouhaného sýra)
 • Žitný chléb, sůl a pepř
 • Focaccia a italské koření
 • Kváskový chléb a meat masala
 • Kukuřičný chléb a taco koření (kostky chleba budete muset vařit o něco déle, protože chléb je hutná a vlhký – obvykle 20–30 minut).
 • Kukuřičný chléb a kreolské koření
Kombinace italského koření, které je připraveno pro krutony.
Zdroj: greatist.com

Recepty s krutony

Saláty – budou chutnat všude, kde chcete přidat křupavost, ale zejména s tímto salátem Caesar, potom také v kapustovém salátu, snadným tuňákovým salátem a quinoa avokádovým salátem.
Polévky – zejména v této rajčatové polévce nebo tomto lahodném gazpachu. Krutony skvěle chutnají v polévkách, jako je thajská polévka ze zeleného hrášku, krémová oříšková a mrkvová polévka nebo kokosovo dýňová polévka s kari.
Míchaná vejce – vynechte toast a přidejte hrst krutonů.
Nádivky a zapečené pokrmy – když nemáte strouhanku, můžete místo toho použít krutony nebo je rozdrtit a obalit v nich maso.
Wrapy – přidejte je do těchto mexických tortilly k salátu.
Nejlepší recepty do kterých se hodí opečený chléb.
Zdroj: befunky.com

Jak skladovat domácí krutony?

Krutony uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě po dobu až 2 týdnů nebo zmrazte po dobu až 2 měsíců. Chcete-li použít, pečte zmrazené krutony na plechu při 120 ° C, dokud se nerozmrazí a nebudou křupavé.

Použité zdroje

How to Make Homemade Croutons, Heidi, Foodie Crush
Related Topics Croutons Crouton Croutons Nutrition Stale Bread Croutons Large Croutons Soft Croutons Simple Croutons Join the Community Subscribe to our newsletter and learn something new every day. Name Email Address WATCH: Swimming Hole Is Thrill-Seekers' Paradise WATCH: Swimming Hole Is Thrill-Seekers' Paradise funnelwide.com Sponsored LinkWATCH: Teen Stops Robbery During Job Interview WATCH: Teen Stops Robbery During Job Interview funnelwide.com Sponsored LinkFamous Restaurant Chains That Went Out of Business Famous Restaurant Chains That Went Out of Business howlifeworks.com Sponsored LinkCreepiest Abandoned Amusement Parks Around the World Creepiest Abandoned Amusement Parks Around the World funnelwide.com Sponsored LinkThe Disturbing History of the Paris Catacombs The Disturbing History of the Paris Catacombs howlifeworks.com Sponsored Link What are Croutons?, Mary Elizabeth, Delighted Cooking 21. 03. 2022
How to make croutons, Lulu Grimes, BBC Food