Jak hubnout díky jídlům s malým počtem kalorií

Nízkokalorická dieta někdy označována jako nízkoenergetická dieta je moderní a ověřenou dietou.

Využívají jí mladí i starší a je vhodná pro muže i ženy.

Obavy z diety

Není žádný důvod se jí obávat, jen proto, že se označuje slovem dieta. Je výborným pomocníkem v případě, kdy chcete zhubnout, ale hodí se i v případě, kdy si potřebujete váhu udržet.

Jejím dodržováním rychle pochopíte, jak si poskládat denní jídelníček, jak funguje Vaše tělo a na co a jak Vaše tělo reaguje.

Nízkokalorická dieta resp. její zásady se mohou hladce stát Vaším životním stylem a díky tomu budete zdravější a šťastnější a jako to největší plus budete mít skvělou postavu.

Zásady nízkokalorické diety

Jako u každé diety i zde platí pravidlo, které říká, nechtějte zhubnout moc rychle. Zdravé ideální hubnutí je mezi 0,5 až 1 kg týdně. Při nadváze z počátku dokonce 2 kg týdně.

Žádnou ze složek běžné potravy nevynechávejte, Vaše tělo potřebuje bílkoviny, minerály a sacharidy – to jsou základě stavební kameny a měly by být součástí každé stravy.

Dále omezujte příjem tuků. Ještě více omezujte příjem cukrů. Do svého životního sty přidejte více pohybu.

I jedna procházka denně je dostačující. Další aktivity pak volte dle toho, jak se cítíte.

Jaké potraviny jsou doporučovány?

Které potraviny jsou doporučovány pro nízkokalorickou dietu, bylo již nastíněno výše. Teď tedy konkrétně.

Dále si dopřávejte tzv. základní potraviny jako je maso, mléčné výrobky, zelenina a ovoce.

Ostatní potraviny jako moučníky a nápoje si dopřejte také, ovšem všeho s mírou. Celou řadu jídelníčků pro tento druh diety najdete bez problému na internetu.

Maso

Pro nízkokalorickou dietu se nejvíce hodí kvalitní kuřecí maso, veškeré druhy ryb, dále kvalitní hovězí anebo krůtí. Při zpracování masa vybírejte takové postupy, k nimž není zapotřebí olej.

Maso lze připravit na několik způsobů i zdravou formou.

Grilovat tedy bez oleje, smažit na vodě, vařit s vodou, nebo péct na sucho. Díky modernímu nádobí (hlavně pánvím) je toto již hračka.

Mléčné výrobky

Mléko a mléčné výrobky jsou důležitý zdrojem vápníku a dalších vitamínů a bílkovin. Z toho důvodu, je nesmíte nikdy vyřadit ze svého jídelníčků.

Mléčné výrobky jsou důležitým zdrojem vápníku.

Vybírejte vždy čisté a kvalitní mléčné výrobky a kontrolujte množství obsaženého tuku. Pokud je budete chtít ochutit (dosladit) volte čerstvé ovoce, bez přidaných cukrů.

Moučné výrobky – Sacharidy

Mezi moučné výrobky patří pečivo a přílohy včetně těstovin a nejrůznějších noků a knedlíků. Jedná se o sacharidy, které v žádném případě nikdy nevylučte ze svého jídelníčku.

Omezte jejich množství oproti množství, které jste do současné chvíle jedli na cca 2/3. Nepřestávejte jíst ani potraviny z klasické „bílé“ pšeničné mouky. Opět ji jen omezte. Její úplné vynechání by mělo fatální následky.

Zelenina

Zelenina má téměř nulovou kalorickou hodnotu. Není tedy nutné jí jakkoliv omezovat. V tomto případě spíše naopak, snažte se, aby zelenina tvořila přílohu téměř každého Vašeho jídla.

Zelenina nabízí široký výběr

Nejlepší je zelenina čerstvá bez tepelné úpravy.

Protože má zelenina nízké výživové hodnoty, mohlo by se stát, že v případě, kdy si jako jeden chod dáte pouze samotnou zeleninu, dostaví se Vám opět brzy pocit hladu, proto je doporučováno, zeleninu využívat jako přílohu, hodí se hlavně k masu, ale výborná je i s některými výše uvedenými druhy sacharidů.

Ovoce

Ovoce je největším a nejlepším zdrojem vitamínů v dietě i mimo ní. Různé druhy ovoce ovšem obsahují různé množství cukru a tím se mění i kalorické a energetické hodnoty.

Ovoce je skvělou náhradou nezdravého cukru.

Talíř dobře vybraného ovoce dokáže nahradit jednu denní porci jídla a dokáže spolehlivě zahnat chuť na sladké.

Moučníky a další sladkosti

Moučníky a další sladkosti bychom omezit na nejnižší možné minimum. Ale v dietě – zvláště v té nízkokalorické mohou být i přínosné. Jak? Vychutnejte si oblíbený moučník vždy jako odměnu za to, že jste několik dní v kuse dietu dodržovali.

Tyčinky plné zdravých vitamínů.

Dieta Vás bude více bavit, na moučník se budete více těšit a jen tak lehce a rychle se Vám nepřejí. Pokud budete toto dodržovat, uvidíte, že postupem času bude chuť na moučník ustupovat a ustupovat, až se pro Vás jedení moučníku stane spíše výjimečností.

Pokud jste milovníci sladkého, učte se již od začátku diety používat např. med a ovoce.

Nápoje

Králem všech nápojů je bezesporu klasická čistá voda. Ne každý je na ní ale zvyklý. Naštěstí existují různé druhy čajů, káv, perlivých vod nebo zeleninových šťáv.

I dietní a zdravé nápoje mohou být chutné.

Všechny uvedené nápoje by samozřejmě měli být bez cukru. Alespoň si pořádně vychutnáte pravou chuť kávy, nebo čaje.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.