Pokud ještě neznáte recepty na císařský trhanec, měli byste se s nimi co nejdříve seznámit.
Ten kdo miluje palačinky, si tento pokrm zamiluje, neboť je to v podstatě natrhaná placka, kterou opečete.
Má vynikající chuť, rychlou přípravu a dá se udělat v různých příchutích.
Uvidíte, že vaši blízcí i přátelé olíznou všech deset a ještě si přijdou pro přídavek.
Naše recepty
Co je císařský trhanec?
Tento tradiční pokrm, který je běžnou součástí kavárenského menu zejména ve Vídni, má svůj původ v Rakousku. To ovšem neznamená, že si nenašel své fanoušky i za hranicemi Rakouska. Naopak je tato sladká pochoutka oblíbenou součástí menu v mnoha domácnostech i restauracích.
Je to v podstatě univerzální jídlo, které je možné servírovat jak ke snídani, tak k obědu jako hlavní chod, ale i jako dezert či sladkou večeři. Svým způsobem je t taková lepší a hutnější palačinka, pro kterou je charakteristické, že se natrhá na kousky, tak říkajíc se nacuckuje na menší kousíčky a tepelně se opracuje.
Někdo jí udělá na pánvi od začátku do konce, další jí dá ještě po opečení na plotně zapéct do trouby. Kaiserschmarrn, jak se tento pokrm správně nazývá, je možné podávat jen tak s cukrem, s marmeládou, ale také zalitý horkým kompotem.
O původu trhance kolují mnohé historky, ale jak opravdu vznikl, se už dnes asi nedozvíme. Mnozí totiž tvrdí, že tuto lahůdku připravila jednoho dne císařovna Elizabeth (Sissi), ale když chtěla palačinku otočit, tak se prostě rozpadla na kousky.
Další zase říkají, že když jednou během nějaké cesty zavítal císař s císařovnou do hor, k obědu jim nějaký farmář přichystal právě trhanec, ale placka se roztrhala, tak schoval palačinku pod vrstvu švestkové marmelády, aby to nebylo vidět. Faktem je, že původ není důležitý. Hlavní je, že nám to chutná a zvládne si to připravit i absolutní gastronomický amatér.