Benzoan draselný (E 212) je kontroverzním „éčkem“ kdy nad jeho používáním visí spousta otazníků!

Benzoan draselný nebo draselná sůl kyseliny benzoové, se používá jako konzervační prostředek, aby se zabránilo zkažení potravin. Zabraňuje růstu plísní, kvasinek a některých dalších bakterií.

Hlavní důležité body o E 212 – benzoan draselný
Je to konzervant

Není přírodní

Není vhodný pro děti

Není to alergen, ale jsou s ním spojována určitá zdravotní rizika

Je veganský i bezlepkový

Výroba E212

Tento konzervant, lze chemicky syntetizovat reakcí kyseliny benzoové s uhličitanem draselným nebo hydroxidem draselným. Vzniká bílý nebo bezbarvý krystalický prášek nebo granule.

Kde se benzoan draselný (E 212) používá?

V potravinářství se používá jako náhražka za benzoát sodný především v kyselých potravinách, kde bylo potřeba snížit obsah sodíku.

Především ho najdeme v produktech, jako jsou sodovky, džusy, jablečný mošt, margarín, sirupy atd.

Je E212zdravé?

Syntetizované konzervační látky jsou nejkontroverznější potravinářské přídatné látky, přestože byly schváleny jako bezpečné.

Rakovina: díky vitamínu C se v nápojích mění na benzen (známý karcinogen). Nicméně úřad pro kontrolu potravin a léčiv uvedl, že hladiny benzenu nepředstavují bezpečnostní riziko pro spotřebitele.

Použití v EU vs. USA vs. svět

Benzoan byl schválen jako bezpečný konzervační prostředek Evropským úřadem pro bezpečnost potravin a lze jej použít v široké škále produktů, jako jsou ovocné šťávy a nealkoholické nápoje.

V USA tento konzervant není uveden na seznamu pro jeho použití jako přímého konzervačního prostředku.

Použité zdroje

What Is Potassium Benzoate (E212) In Food? Uses, Safety, Side Effects, James Hun, Food Additives
Scientific Opinion on the re-evaluation of benzoic acid (E 210), sodium benzoate (E 211), potassium benzoate (E 212) and calcium benzoate (E 213) as food additives, EFSA, EFSA Online Library