Efektivní vaření vám může pomoci ušetřit za plyn

Vaříte doma na plynu? Využíváte plyn také k vytápění domácnosti? Díky efektivnímu vaření, topení, větrání i rozestavění nábytku můžete za plyn ušetřit, ale přitom nijak nesnížit svůj komfort. Jak na to? Máme pro vás par tipů, které rozhodně vyzkoušejte.

Výhody plynových sporáků

I přesto, že cena plynu díky mírné zimě a nižší poptávce po něm klesá, není k zahození osvojit si pár šikovných triků, které vám sníží spotřebu plynu na minimum. Plyn je oblíbeným společníkem při vaření a plynové sporáky patří k těm nejefektivnějším. Plynová plotýnka totiž produkuje teplo jen tehdy, když pod ní hoří plamen a nemusíte tak myslet na zbytkové teplo, na rozdíl při používání elektrických sporáků. I přesto se ale vyplatí používat při vaření tlakové hrnce a pokličky. Ty totiž zkrátí dobru vaření, čímž sníží i spotřebu plynu.

Malá plotýnka rovná se menší spotřeba plynu

Napadlo vás někdy, že při používání menší plotýnky spotřebováváte také automaticky méně plynu? Ano, je to tak. Volbu vhodné plotýnky vždy uzpůsobte velikosti hrnce a dejte si práci také s odměřováním přesného množství vody, které potřebujete. Může se to zdát jako neefektivní práce navíc, ale i zbytečným ohříváním většího množství vody dochází ke zbytečným tepelným ztrátám. Zelenina i další suroviny nemusí ve vodě plavat, ale uvaří se také v menším množství vody, pokud budou zcela ponořené.

Pokličky urychlí dobu vaření

Také používání pokliček je praktické. Právě jejich pravidelným používáním při vaření docílíte toho, že nebude docházet k unikání horké páry, čímž se citelně sníží doba vaření. Kratší doba vaření samozřejmě znamená i nižší spotřebu plynu. Uvádí se, že díky používání pokliček je vaření až čtyřikrát úspornější a rychlejší než bez nich.

Udržujte sporák a troubu v naprosté čistotě

Aby bylo vaření ještě rychlejší, levnější a efektivnější, udržujte svůj sporák v dokonalé čistotě. Po každém použití jej setřete vlhkým hadrem a je-li to nutné, sáhněte i po nějakých speciálních přípravcích k odstraňování skvrn. Plynové sporáky jsou sice pracnější na úklid, ale při pečlivém stírání po každém použití bude úklid otázkou pár minut. Kvůli nečistotám, zejména na samotné plotýnce a mřížce, by se totiž zbytečně prodloužila doba vaření, tudíž i zvýšila vaše spotřeba plynu.

To samé platí také o troubách. Při pečení zbytečně neotvírejte dvířka trouby každých pár minut, ale raději se zaměřte na to, že je budete udržovat čisté a pokrm budete moci snadno zkontrolovat i skrze ně. Každým otevřením dvířek od trouby při pečení totiž zbytečně snižujete teplotu uvnitř. Čistá trouba se navíc i mnohem rychleji prohřeje.

Využívejte zbytkové teplo při pečení v troubě

Víte o tom, že spotřebu plynu v kuchyni vám výrazným způsobem může snížit i využívání zbytkového tepla? Při používání plynové trouby na něj nezapomínejte. Ve chvíli, kdy pokrm potřebuje ještě pár minut k dopečení, vypněte troubu a nechte v ní jídlo dojít. Právě díky zbytkovému teplu se pokrm bez potíží dopeče a vy budete mít dobrý pocit z toho, že se chováte chytře a úsporně.

Nezapomínejte vypínat jednotlivé hořáky

Když nepoužíváte hořáky, vypínejte je. Tato rada se může zdát zbytečná, ale při vaření, smažení, pečení a jednoduše řečeno pobytu v kuchyni se snadno může stát, že jste roztěkaní a na některé věci zkrátka a dobře zapomenete. Než sundáte hrnec z plotýnky, vždy ji nejprve vypněte. Tím nebudete riskovat popáleniny a zároveň tak snížíte svou spotřebu plynu.

Dejte si záležet při krájení

Ať už se chystáte uvařit polévku nebo masový pokrm, snažte se veškeré suroviny nakrájet na co nejmenší kousky. Tak se totiž mnohem rychleji uvaří. Jestliže budete vařit ze zmrazených surovin, vyndejte je den předem z mrazáku a nechte je přes noc v lednici rozmrznout. Tím si také zkrátíte dobu vaření. Zapomeňte i na jejich rozmrazování v mikrovlnné troubě. Uchování v lednici je nejjednodušším způsobem a nijak vaše suroviny neznehodnotí, a ještě sníží vaši spotřebu plynu.

Triky pro každodenní šetření plynu

Šetřit na plynu ale nemusíte pouze při vaření. Pokud jej totiž využíváte také k vytápění, můžete docílit toho, že budete topit efektivně. Jak? Uvolněte prostor okolo radiátorů a větrejte vždy tak, že otevřete okna dokořán.

Chovejte se při vaření na plynu efektivně a myslete i na úplné detaily. Čím praktičtější při pobytu v kuchyni budete, tím více peněz ušetříte. To platí také o efektivním vytápění a větrání. Snažte se chovat chytře a plynové hořáky využívat co nejefektivněji to jde.

Zdroj obrázku: PandaStudio / Shutterstock.com

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.