13 nejlepších receptů na bábovku z jogurtu. Vždy vláčná, lehká a chutná!

Mramorová, ořechová, šlehačková či tvarohová.

Bábovku lze upéct v mnoha různých variantách!

I proto je v mnoha rodinách tím nejoblíbenějším moučníkem.

Vyzkoušejte společně s námi recepty na jogurtovou bábovku!

Bude skvělá k snídani i odpolední kávě.

Pusťte se do pečení ještě dnes!

Co je to guarová guma?

Jedná se o přídatnou potravinářskou látku, k jejíž výrobě se používají guarové boby. Jsou to vlastně semena rostliny Cyamopsis tetragonoloba a svým vzhledem jsou podobné fazolím, díky čemuž jsou zařazovány mezi luštěniny.

V jednotlivých výrobcích se skrývá jako „éčko“ s označením E412. Přestože se o této látce hovoří jako o gumě, ve skutečnosti je to rozpustná vláknina, která se konzistencí podobá mouce.

K největším přednostem patří vysoké zahušťovací schopnosti, kterých nedosahuje ani běžný škrob. Guarová guma je schopna prodlužovat čerstvost výrobků.

Má funkci pojidla, ale ovlivňuje i barvu, konzistenci i samotnou charakteristiku daného výrobku/produktů, ve kterém je použita. Co se týká využití, tak nejvíce se hodí do bezlepkových těst. Má podobné vlastnosti jako lepek.

Jakékoliv suroviny hravě spojí a zajistí, že nedojde k drolení těsta. Jediné balení této gumy nám vydrží opravdu na dlouho. Ostatně dávkování není nijak přehnané, protože 1 jediná kávová lžička guarové gumy nám stačí pro 400 gramů mouky.

Jednoduše se k ní přimíchá a pak postupujeme podle receptu. Můžeme s ní zahušťovat omáčky, krémy, kaše, ale také polévky. Dokonce je vhodná při výrobě domácí zmrzliny, sýrů, jogurtů, dresinků či majonéz. Pokud si třeba troufnete vyrobit domácí šunku, tak díky gumě bude mít vynikající chuť, perfektní konzistenci a nepřekonatelnou barvu.

Jogurty a jejich druhy

Původem pochází jogurt z Balkánu. Jde o tradiční fermentovaný výrobek, který má svou charakteristickou chuť i vlastnosti.

Samozřejmě, že výroba před 100 lety se značně odlišuje od té současné, přesto zůstává základním kamenem fermentace mléka jasně danými mikroorganismy.

Vždy jde o dva druhy tzv. ušlechtilých mikroorganismů. Tím prvním je Lactobacillus bulgaricus a druhým pak Streptococcus thermophilus.

Když to vezmeme z technologického hlediska, pak se vyrábí dva základní druhy jogurtů – s nerozmíchaným koagulátem a s rozmíchaným koagulátem.

Jogurt s nerozmíchaným koagulátem se fermentuje rovnou v obalu, ve kterém je dodáván na trh a jde ke konečnému spotřebiteli.

Do mléka se přidá jogurtová kultura a jako polotovar se plní do připravených obalů, kde probíhá u jogurtu zrání. Má pevnou, gelovitou a lámavou strukturu.

Oproti tomu jogurty s rozmíchaným koagulátem fermentují přímo v procesním tanku. Je to novější způsob, přičemž hotový produkt je plněn do prodejních obalů až po dokončení fermentace a rozmíchání koagulátu.

Zajímavé je, že i když jsou oba způsoby výroby odlišné, zůstává zachován stejný obsah tuku i bílkovin. Každý výrobek, který se označí názvem jogurt pak musí splnit minimálně 10 miliónů zárodků na 1 gram.

Není tedy pravdou, že jogurty ve skle jsou jediné vhodné a ty v kelímku jsou k ničemu. Konzistence nemá vliv na obsah zárodků. Z nutričního hlediska jsou stejné, ale záleží na nás, jestli preferujeme husté či řídké atd.

Jaké další jogurty se objevují na trhu

  • Řecký jogurt – jakmile proběhne fermentace mléka pomocí jogurtové kultury, je z něj odstraněna syrovátka, díky čemuž převažuje sušina a zvýší se obsah bílkovin. Takový jogurt je hodně hustý a má spíš krémovitou konzistenci.
  • Jogurt řeckého typu – chutí a konzistencí se sice podobá klasickému řeckému jogurtu, avšak obsah bílkovin je navyšován uměle, tedy jejich přidáním, nikoliv přirozenou cestou.
  • Skyr – fermentovaný výrobek z mléka islandského typu. Je to napodobenina jogurtu a má hodně hustou konzistenci. Ovšem rozdíl je v tom, že sušinu u skyru tvoří hlavně mléčná bílkovina s velmi vysokou koncentrací. Naopak má minimální obsah tuku.
  • Jogurtová mléka – jejich výroba je téměř stejná jako u jogurtů s rozmíchaným koagulátem. Když je dokončena fermentace, rozmíchá se v nich koagulát a pak se přidávají různé dochucovací přísady. Klasický jogurt to však samozřejmě není.

Tipy na dokonalou bábovku

Jogurtová bábovka je oblíbená především pro svou vláčnost a jemnou chuť. I když je její příprava velmi jednoduchá, vyplatí se znát několik jednoduchých triků, které vám mohou pomoci k upečení té nejlepší bábovky.

  • Nepoužívejte k přípravě suroviny, které jste právě vyndali z ledničky. Nechte před použitím jogurt, vejce a další ingredience chvíli při pokojové teplotě.
  • Mouku před použitím vždy prosejte přes sítko.
  • Vyplatí se nejprve smíchat společně v jedné misce všechny suché suroviny, v jiné všechny tekuté suroviny a až poté vše spojit do jednoho těsta.
  • Formu na bábovku si vždy důkladně vymažte pomocí mašlovačky a vysypejte.
  • K vymazání formy používejte olej, nikoli máslo.
  • K vysypání kromě hrubé mouky můžete použít i krupičku, případně též kokos a oříšky. Bábovka tak získá jiný rozměr.
  • Během pečení troubu zbytečně neotvírejte.
  • To, zda je bábovka hotová, jednoduše poznáte pomocí špejle. Pokud je špejle po zapíchnutí do bábovky suchá, můžete bábovku z trouby vyjmout.
  • Před vlastním vyklopením nechte bábovku chvilku vychladnout, jinak by mohlo dojít k jejímu sražení.
  • Bábovku nikdy nevyklápějte z velké výšky, mohlo by dojít k jejímu roztržení.
  • Pokud vám bábovka nejde vyklopit, zkuste přes formu na chvilku položit utěrku namočenou ve studené vodě.

Jogurtová bábovka existuje v mnoha variantách, kromě klasického kakaa, vanilky či citronu ji můžete obohatit i o další ingredience, jako je čokoláda, oříšky či mandle.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.