Obalovaný květák – klasika české kuchyně, která se dá připravit nejen na pánvi, ale také v troubě!

Co mají společného řízek, sýr a žampiony?

Jde o oblíbené smažené pochoutky.

Pokud i vy patříte k těm, kteří mají pro tyto pokrmy slabost, vyzkoušejte naše recepty na smažený květák!

Připravit ho můžete nejen v klasické formě růžiček, ale také jako originální květákové steaky.

Chuť ozvláštní přidání aromatických bylinek do strouhanky i použití hořčice či pálivé omáčky.

Jednotlivé kroky přípravy můžete zhlédnout také prostřednictvím videoreceptu!

Roasted Cauliflower recipe | Crunchy Creamy Sweet
zdroj: crunchycreamysweet.com

Proč zařadit květák do svého jídelníčku?

Květák, který společně se zelím či kapustou, patří mezi tak zvanou košťálovou zeleninu, obsahuje velké množství vitamínů, vlákniny, antioxidantů a dalších zdraví prospěšných látek. Z hlediska vitamínů je bohatý zejména na vitamín C, kterého obsahuje dokonce více než citrony či pomeranče.

Dalšími vitamíny, které v něm najdeme, jsou například vitamín A, K či některé vitamíny skupiny B. Z minerálních látek obsahuje velké množství draslíku, vápníku, fosforu či manganu. Květák lze konzumovat nejen tepelně zpracovaný, ať už ve formě smažených květákových růžiček, mozečku či polévky, ale i syrový.

Proč je vhodné květák před smažením povařit?

Krátké povaření květáku, které se jinými slovy nazývá blanšírování, plní hned několik funkcí. Jednak je takto připravený smažený květák lépe stravitelný a jednak jednotlivé růžičky zůstanou křupavé.

Správné blanšírování spočívá v krátkém povaření ve slané vodě, přibližně 5 minut, a následném prudkém ochlazení ve studené vodě. Ta způsobí zastavění varu a květák zůstane na skus křupaný.

Na jakém oleji smažený květák připravovat?

Pokud jde o olej, který je pro smažení nejvhodnější, odborníci doporučují zejména olej řepkový, který má nízký obsah nasycených mastných kyselin a zároveň vysoký podíl mononenasycených mastných kyselin. Podobně je na smažení vhodný rovněž olej olivový. Stačí obyčejný, není nutné používat extra panenský.

Naopak ke smažení není příliš vhodné používat olej slunečnicový, který má nižší poměr mononenasycených mastných kyselin, což způsobuje jeho tepelnou nestabilitu, a nehodí se ani máslo.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.